Belgičtí celníci počátkem týdne rozdrtili 2352 plechovek amerického piva Miller High Life s odůvodněním, že jsou nesprávně označeny jako šampaňské, uvedl server CNN. Zásilku zničili poté, co si obchodní sdružení šampaňského průmyslu stěžovalo, že tento termín by se měl používat pouze na lahvích šumivého nápoje, který se vyrábí tradiční metodou ve francouzském Champagne.

Na plechovkách byl slogan, který nápoj označoval za "šampaňské mezi pivy". Podle konvence se pravé šampaňské - tedy francouzské šumivé víno - může vyrábět pouze z hroznů chardonnay, pinot noir a pinot meunier.

Sdružení Comité Champagne požádalo o zničení amerických piv s odůvodněním, že slogan porušuje chráněné označení.

Pivo Miller High Life uvedla na trh v roce 1903 firma Molson Coors Beverage se sídlem v americkém městě Milwaukee. Podle svých internetových stránek začala téměř totožný slogan "šampaňské lahvových piv" používat o tři roky později a v roce 1969 jej zkrátila na nynější "šampaňské mezi pivy". Ve svátečních obdobích bylo pivo k dostání také v lahvích ve stylu šampaňského.

Bez ohledu na to, jak je tento slogan ve Spojených státech populární, je neslučitelný s pravidly Evropské unie, která jasně stanoví, že zboží porušující chráněné označení původu může být považováno za padělek. V bloku 27 zemí existuje systém chráněných zeměpisných označení, který má zaručit skutečný původ a kvalitu řemeslných potravin, vína a lihovin a chránit je před napodobováním.

Piva směřovala do Německa, než byla v únoru zadržena v antverpském přístavu. Společnost Molson Coors Beverage toto pivo v současnosti do Evropy nedováží a belgičtí celníci odmítli sdělit, kdo si ho objednal. Odběratel v Německu "byl informován a rozhodnutí nezpochybnil", uvedla obchodní organizace v prohlášení.

Belgičtí celníci uvedli, že zničení plechovek zaplatilo sdružení Comité Champagne. Podle jejich společného prohlášení bylo provedeno "s maximálním ohledem na životní prostředí tím, že bylo zajištěno, že celá šarže, obsah i obal, byla recyklována ekologicky odpovědným způsobem".

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist