Západní představitelé se připravují na to, že ruský prezident Vladimir Putin v reakci na očekávanou protiofenzívu ukrajinské armády proti ruských okupačním vojskům na Ukrajině použije "všechny nástroje, které mu zbývají", včetně jaderných hrozeb a kybernetických útoků. Napsal to v úterý server deníku The Guardian.
Britští představitelé na summitu ministrů zahraničí skupiny G7 v Japonsku uvedli, že očekávají odvetný úder Ruska a "musí být připraveni" na extrémní taktiku při pokusu o udržení ukrajinského území.
Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv v březnu prohlásil, že Moskva je připravena Ukrajincům úder vrátit. Varoval, že jeho země by použila "naprosto jakoukoli zbraň", pokud by se Kyjev pokusil dobýt zpět Krym, který Rusko anektovalo v roce 2014. Zdá se tak, že Moskva připouští, že by se její síly na Ukrajině brzy mohly ocitnout v defenzivě, protože ruská zimní ofenziva zpomaluje.
Ruská jaderná rétorika sjednotila ministry zemí G7, kteří po svém pondělním dvouhodinovém zasedání vydali prohlášení, v němž odsoudili hrozby jako "nepřijatelné" a kritizovali Putinův plán rozmístit taktické jaderné zbraně v Bělorusku. Představitelé G7 uvedli, že během jednání došlo k "otevřené výměně názorů" na přístup k ukrajinskému konfliktu, včetně "budoucích vyhlídek" na ukončení války. Ta by podle britského premiéra Rishiho Sunaka nakonec měla skončit u jednacího stolu.
Zdroje z britského ministerstva zahraničí nicméně naznačily, že jedinou cestou k vyřešení konfliktu by bylo, kdyby Putin stáhl své jednotky z Krymu a Západ poskytl Kyjevu potřebné nástroje.
Ukrajina, další země a třeba britský expremiér Boris Johnson volají po navýšení britských dodávek na Ukrajinu, včetně tanků a stíhaček. Britská vláda je ale přesvědčena, že už dodává vše, co Kyjev potřebuje, píše The Guardian.
Válka na Ukrajině směřuje k patové situaci, pokud Západ "do toho nepůjde naplno" a nezvýší svou vojenskou podporu, uvedla v pondělí transatlantická skupina bývalých vysoce postavených diplomatů a vysokých vojenských poradců. "Prohlášení o neochvějné podpoře" nestačí a "činy stále neodpovídají rétorice", uvedla skupina.
Na summitu G7 ministři potvrdili svůj závazek "zintenzivnit, plně koordinovat a prosazovat" sankce proti Rusku. Dohodli se i na lepší koordinaci, aby zabránili obcházení opatření proti dodávkám zbraní Moskvě od třetích stran.
Francouzský prezident Emmanuel Macron minulý týden vyvolal kontroverzi, když při zpátečním letu z Číny prohlásil, že Evropa by se svou zahraniční politikou neměla stát "vazalem" Spojených států. Již dříve byl Macron obviněn z naivity, když řekl, že Moskva nesmí být "ponížena" a bude potřebovat bezpečnostní záruky. Představitelé G7 zdůraznili, že všechny členské země včetně Francie jsou zajedno v tom, že je třeba zabránit Putinovým pokusům rozdělit a opanovat.
Zejména východoevropské vlády obvinily Macrona, že se nedokázal poučit z války. Domnívají se, že bez americké vojenské a finanční podpory Kyjevu, která je více než třicetkrát vyšší než podpora od Francie, by už ukrajinská obrana padla.
Při samostatných jednáních v Japonsku vytvořily země G7, včetně Británie, USA, Kanady, Japonska a Francie, alianci pro rozvoj společných dodavatelských řetězců jaderného paliva, jejímž cílem je vytlačit Rusko z mezinárodního trhu s jadernou energií. Britské ministerstvo pro energetickou bezpečnost uvedlo, že těchto pět zemí využije své civilní sektory jaderné energetiky k oslabení ruského vlivu na dodavatelské řetězce, a odřízne tak Putina od prostředků k financování invaze na Ukrajinu.
Putin na Ukrajině
Ruský prezident Vladimir Putin podle Kremlu navštívil vojenská velitelství ve dvou okupovaných ukrajinských regionech – v Chersonské a Luhanské oblasti. Kreml ovšem neuvedl, kdy se návštěva odehrála, poznamenala agentura Reuters. Moskva se loni rozhodla oba zmíněné regiony spolu s dalšími dvěma oblastmi v rozporu s mezinárodním právem připojit k Rusku. Nemá však vojenskou kontrolu nad celými oblastmi a ruské agresi se bránící Kyjev ani svět zábor ukrajinského území neuznaly.
Zveřejněné záběry mimo jiné ukazují sedmdesátiletého Putina, jak vystupuje z vojenského vrtulníku, poté z automobilu, prochází kolem budov a zachycují také jeho jednání s vojenskými veliteli. Na videu jsou rovněž záběry – na kterých není vidět Putin – z průjezdu kolony kolem ukazatele označujícího vjezd do města Heničesk v Chersonské oblasti.
Podle listu Kommersant šéf Kremlu navštívil vojenské uskupení „Dněpr“ v Chersonské oblasti a poté velitelství národní gardy „Vostok“ v Luhanské oblasti.
Putin v Chersonské oblasti podle ruských médií vyslechl zprávy velitelů o situaci na bojišti, kde se Rusko už téměř 14 měsíců neúspěšně snaží porazit Ukrajinu. Ruská vojska se loni na podzim stáhla z města Cherson a dalších míst v okolí a podle agentury Reuters v očekávání ukrajinské protiofenzivy posilovala své pozice na protějším břehu řeky Dněpr.
Jedná se o první Putinovu cestu do Chersonské a Luhanské oblasti od začátku války, poznamenala stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.
Podle agentury TASS byl Putin před tím na návštěvě některého z „nových ruských regionů“, jak Moskva nazývá okupovaná ukrajinská území, 19. března. Tehdy podle ruských úřadů navštívil přístavní město Mariupol, které se stalo symbolem ukrajinského odporu, než ho Rusko po tuhých bojích loni v květnu ovládlo. Šéf Kremlu se na záběrech ze zničeného města, kde kvůli bojům zahynulo podle úřadů velké množství civilistů a mnoho obyvatel uprchlo, setkal s lidmi, které ukrajinská média později označila jako proruské aktivisty.
„Putinova degradace je působivá. Před rokem svět čekal na jeho vyjádření. Teď už ne. Žádný takový politický aktér už není. Existuje jen ‚zvláštní tour‘ autora masových vražd na okupovaných a zničených územích, aby si naposled vychutnal zločiny svých přisluhovačů,“ napsal poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak na Twitteru.
Server Ukrajinska pravda k záběrům návštěvy poznamenal, že z nich není zřejmé, kde přesně se Putin nacházel. Neexistuje žádný skutečný důkaz, že byl Putin na Ukrajině, uvádí na závěr své zprávy ukrajinský deník.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist