Francouzská Ústavní rada v zásadních bodech potvrdila platnost návrhu nepopulární důchodové reformy, která především posouvá věk odchodu do důchodu ze 62 na 64 let. Informovala o tom v pátek agentura AFP. Zároveň rada, obdoba ústavního soudu, zamítla návrh opozice na uspořádání referenda o zákazu posunu hranice pro odchod do důchodu. Podle televize BFM TV prezident Emmanuel Macron podepíše zákon o reformě do 48 hodin.

Důchodová reforma je jednou z vlajkových lodí Macronova druhého funkčního období, ale její návrh vyvolal ve Francii v posledních měsících vlnu mohutných protestů.

Členové Ústavní rady odmítli řadu vedlejších aspektů reformy, ale nezpochybnili její hlavní opatření, tedy zvýšení důchodového věku, uvádí se v tiskové zprávě rady.

Proti reformě mobilizovaly odbory a opozice. V ulicích francouzských měst se v posledních měsících odehrávaly velké protesty často provázené výtržnostmi. Část veřejnosti na páteční verdikt nečekala a i teď opět vyšla do ulic.

Vůdkyně krajní pravice Marine Le Penová v pátek v reakci na rozhodnutí rady ujistila, že osud reformy ještě „není zpečetěn“. Také vůdce krajní levice Jean-Luc Mélenchon na Twitteru uvedl, že boj proti reformě pokračuje.

Ústavní rada rozhodovala o tom, zda je reforma v souladu s ústavou. Zákon mohla schválit jako celek, schválit ho s výhradami k některým částem, nebo ho zcela zamítnout.

Zachování posunu věku odchodu do důchodu ze 62 na 64 let je vítězstvím pro prezidenta Macrona a vládu premiérky Élisabeth Borneové. Zákon by měl být vyhlášen během zhruba dvou týdnů.

Nezávisle na rozhodování o samotné důchodové reformě Ústavní rada zamítla návrh opozice na uspořádání referenda o zákazu posunu hranice pro odchod do důchodu. Opozice předložila další návrh o vyhlášení referenda. Ústavní rada ho má podle agentury AP přezkoumat na počátku května.

Část veřejnosti na verdikt nečekala a opět vyšla do ulic. Kvůli nesouhlasu s vládní reformou brzy ráno členové odborů CFDT zablokovali obří překladiště potravin u Štrasburku, rozlícený dav postavil barikády na klíčových křižovatkách v Rouenu a zastavil tak dopravu. Některé barikády jsou v plamenech, píše server deníku Le Figaro. Podle deníku Le Monde je zcela zablokované také centrum Marseille nebo průmyslová zóna u přístavního města Le Havre. Prezident Emmanuel Macron v pátek pozval zástupce odborů na schůzku příští úterý.

Prezident Macron podle Elysejského paláce pozval odbory na úterní schůzku „bez ohledu na rozhodnutí Ústavní rady“. „To bude nezbytně počátkem cyklu, v němž budou prezident a vláda pokračovat v příštích týdnech se sociálními partnery. Dveře Elysejského paláce zůstanou pro tento dialog otevřené bez předběžných podmínek,“ uvedl podle agentury AFP Elysejský palác.

Prezident minulý měsíc nevyslyšel žádost odborů o schůzku, připomíná agentura AP. Právě odbory přitom byly organizátory 12 celonárodních protestů proti důchodové reformě od ledna a hrají zásadní roli ve snahách o utlumení nepřiměřených reakcí protestujících. Budovu Ústavní rady dnes hlídá ozbrojená policie.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist