Francouzská Ústavní rada v zásadních bodech potvrdila platnost návrhu nepopulární důchodové reformy, která především posouvá věk odchodu do důchodu ze 62 na 64 let. Informovala o tom v pátek agentura AFP. Zároveň rada, obdoba ústavního soudu, zamítla návrh opozice na uspořádání referenda o zákazu posunu hranice pro odchod do důchodu. Podle televize BFM TV prezident Emmanuel Macron podepíše zákon o reformě do 48 hodin.

Důchodová reforma je jednou z vlajkových lodí Macronova druhého funkčního období, ale její návrh vyvolal ve Francii v posledních měsících vlnu mohutných protestů.

Členové Ústavní rady odmítli řadu vedlejších aspektů reformy, ale nezpochybnili její hlavní opatření, tedy zvýšení důchodového věku, uvádí se v tiskové zprávě rady.

Proti reformě mobilizovaly odbory a opozice. V ulicích francouzských měst se v posledních měsících odehrávaly velké protesty často provázené výtržnostmi. Část veřejnosti na páteční verdikt nečekala a i teď opět vyšla do ulic.

Vůdkyně krajní pravice Marine Le Penová v pátek v reakci na rozhodnutí rady ujistila, že osud reformy ještě „není zpečetěn“. Také vůdce krajní levice Jean-Luc Mélenchon na Twitteru uvedl, že boj proti reformě pokračuje.

Ústavní rada rozhodovala o tom, zda je reforma v souladu s ústavou. Zákon mohla schválit jako celek, schválit ho s výhradami k některým částem, nebo ho zcela zamítnout.

Zachování posunu věku odchodu do důchodu ze 62 na 64 let je vítězstvím pro prezidenta Macrona a vládu premiérky Élisabeth Borneové. Zákon by měl být vyhlášen během zhruba dvou týdnů.

Nezávisle na rozhodování o samotné důchodové reformě Ústavní rada zamítla návrh opozice na uspořádání referenda o zákazu posunu hranice pro odchod do důchodu. Opozice předložila další návrh o vyhlášení referenda. Ústavní rada ho má podle agentury AP přezkoumat na počátku května.

Část veřejnosti na verdikt nečekala a opět vyšla do ulic. Kvůli nesouhlasu s vládní reformou brzy ráno členové odborů CFDT zablokovali obří překladiště potravin u Štrasburku, rozlícený dav postavil barikády na klíčových křižovatkách v Rouenu a zastavil tak dopravu. Některé barikády jsou v plamenech, píše server deníku Le Figaro. Podle deníku Le Monde je zcela zablokované také centrum Marseille nebo průmyslová zóna u přístavního města Le Havre. Prezident Emmanuel Macron v pátek pozval zástupce odborů na schůzku příští úterý.

Prezident Macron podle Elysejského paláce pozval odbory na úterní schůzku „bez ohledu na rozhodnutí Ústavní rady“. „To bude nezbytně počátkem cyklu, v němž budou prezident a vláda pokračovat v příštích týdnech se sociálními partnery. Dveře Elysejského paláce zůstanou pro tento dialog otevřené bez předběžných podmínek,“ uvedl podle agentury AFP Elysejský palác.

Prezident minulý měsíc nevyslyšel žádost odborů o schůzku, připomíná agentura AP. Právě odbory přitom byly organizátory 12 celonárodních protestů proti důchodové reformě od ledna a hrají zásadní roli ve snahách o utlumení nepřiměřených reakcí protestujících. Budovu Ústavní rady dnes hlídá ozbrojená policie.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravuje ho pro vás každý týden Ondřej Houska.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist