Ruské síly se nadále zaměřují na vedení útočných akcí ve směru na Lyman, Bachmut, Avdijivku a Marjinku. Za poslední den tam bylo odraženo více než 70 nepřátelských útoků, uvedl ve svém pravidelném ranním hlášení ukrajinský generální štáb. Podle analytiků z amerického Institutu pro studium války (ISW) Rusové v minulých dnech v Bachmutu postoupili, nicméně nejsou signály o tom, že by se Ukrajinci z oblasti stáhli.

Prezident Volodymyr Zelenskyj ve středu ve Varšavě prohlásil, že ukrajinské síly se v případě potřeby stáhnou z Bachmutu, aby se vyhnuly obklíčení. Zatím ale nenaznačil, že by to bylo potřeba. Zelenského prohlášení je v souladu s dalšími nedávnými prohlášeními ukrajinských představitelů, že jejich vojenští velitelé nařídí stažení z Bachmutu, jestliže to budou považovat za strategicky nejvýhodnější variantu. Jak se ale podle všech signálů zdá, Ukrajinci zatím obklíčeni nejsou, vyhodnotili analytici z ISW.

Mluvčí ukrajinské pohraniční služby Andrij Demčenko mezitím informoval, že jen v březnu se mezi pohraniční stráží a ruskými silami odehrálo více než 900 střetů, což je o 11 procent více než v únoru. Kromě bojových střetů se ukrajinští pohraničníci stali terčem více než 1800 ruských útoků, citovala Demčenka agentura Ukrinform. Boje ukrajinských a ruských sil probíhaly zejména v oblasti Avdijivky, Lymanu a Bachmutu.

Při ruských útocích v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny zemřelo za posledních 24 hodin pět lidí a dalších devět utrpělo zranění, uvedl šéf oblastní správy Pavlo Kyrylenko. Dvě ženy zemřely při ostřelování vesnice Družkivka jižně od Kramatorsku, další dva lidé v Bachmutu a jedna osoba ve vesnici Serhijivka.

Brzy ráno byly slyšet exploze v Ruskem okupovaném městě Melitopol v Záporožské oblasti. Exilový starosta Ivan Fedorov o tom informoval na Telegramu. Co přesně se ve městě stalo, nebylo jasné. Podobné výbuchy byly zaznamenány i v několika minulých dnech. V pondělí v centru Melitopolu dokonce explodoval automobil patřící členovi tamní okupační správy. Maksym Zubarev utrpěl při explozi zranění a skončil ve vážném stavu v nemocnici. Melitopol, druhé největší město Záporožské oblasti, kde žije kolem 150 tisíc lidí, je okupován od loňského března.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.