Ruské síly se nadále zaměřují na vedení útočných akcí ve směru na Lyman, Bachmut, Avdijivku a Marjinku. Za poslední den tam bylo odraženo více než 70 nepřátelských útoků, uvedl ve svém pravidelném ranním hlášení ukrajinský generální štáb. Podle analytiků z amerického Institutu pro studium války (ISW) Rusové v minulých dnech v Bachmutu postoupili, nicméně nejsou signály o tom, že by se Ukrajinci z oblasti stáhli.

Prezident Volodymyr Zelenskyj ve středu ve Varšavě prohlásil, že ukrajinské síly se v případě potřeby stáhnou z Bachmutu, aby se vyhnuly obklíčení. Zatím ale nenaznačil, že by to bylo potřeba. Zelenského prohlášení je v souladu s dalšími nedávnými prohlášeními ukrajinských představitelů, že jejich vojenští velitelé nařídí stažení z Bachmutu, jestliže to budou považovat za strategicky nejvýhodnější variantu. Jak se ale podle všech signálů zdá, Ukrajinci zatím obklíčeni nejsou, vyhodnotili analytici z ISW.

Mluvčí ukrajinské pohraniční služby Andrij Demčenko mezitím informoval, že jen v březnu se mezi pohraniční stráží a ruskými silami odehrálo více než 900 střetů, což je o 11 procent více než v únoru. Kromě bojových střetů se ukrajinští pohraničníci stali terčem více než 1800 ruských útoků, citovala Demčenka agentura Ukrinform. Boje ukrajinských a ruských sil probíhaly zejména v oblasti Avdijivky, Lymanu a Bachmutu.

Při ruských útocích v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny zemřelo za posledních 24 hodin pět lidí a dalších devět utrpělo zranění, uvedl šéf oblastní správy Pavlo Kyrylenko. Dvě ženy zemřely při ostřelování vesnice Družkivka jižně od Kramatorsku, další dva lidé v Bachmutu a jedna osoba ve vesnici Serhijivka.

Brzy ráno byly slyšet exploze v Ruskem okupovaném městě Melitopol v Záporožské oblasti. Exilový starosta Ivan Fedorov o tom informoval na Telegramu. Co přesně se ve městě stalo, nebylo jasné. Podobné výbuchy byly zaznamenány i v několika minulých dnech. V pondělí v centru Melitopolu dokonce explodoval automobil patřící členovi tamní okupační správy. Maksym Zubarev utrpěl při explozi zranění a skončil ve vážném stavu v nemocnici. Melitopol, druhé největší město Záporožské oblasti, kde žije kolem 150 tisíc lidí, je okupován od loňského března.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist