Každý ruský občan, každý ruský sportovec, který nastoupí do jakékoliv soutěže, dělá reklamu na ruskou válku,“ říká ve Spotlightu bývalý hokejový reprezentant Dominik Hašek, který kritizuje účast Rusů a Bělorusů na nadcházející olympiádě v Paříži. Podle něj se musí čeští sportovci i funkcionáři maximálně zasloužit o to, aby tomu zamezili.

Hašek rozhodně nevidí cestu ani v tom, že by se Rusové a Bělorusové sice zúčastnili olympiády, ale nestartovali by v oficiálních dresech, se svou hymnou, ani pod národními vlajkami. „To je snad naprostý vtip. Víme, že je to Rus nebo Ruska. Že neponesou národní barvy, je naprosto nepodstatné,“ čílí se reprezentant z Nagana.

Slavný hokejový brankář v rozhovoru se Světlanou Witowskou mluví také o tom, že si za určitých podmínek účast některých sportovců z Ruska a Běloruska na olympiádě představit dokáže. „Ale pouze těch, kteří jednoznačně odsoudí Putinovu válku a všechny jeho zločiny,“ pokračuje s tím, že takovým lidem by mohl být poskytnut za velmi striktních podmínek azyl.

A jak vnímá to, že ruští hokejisté dále startují v americké hokejové soutěži NHL? „Jsem z toho velmi smutný. NHL by za to měla tvrdě zaplatit, a to v řádech milionů dolarů. Tímhle je zodpovědná za ztracené životy na straně Ukrajiny, ale i Ruska, které verbuje vojáky,“ dodává Hašek.

Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist