Student v Rusku úspěšně obhájil diplomovou práci, kterou napsal za den s pomocí chatbota ChatGPT nadaného umělou inteligencí od americké organizace OpenAI. Student o tom informoval na sociálních sítích. Uvedl také, že někteří vyučující ho dokonce poprosili, aby je do používání umělé inteligence zasvětil.

Alexandr Žadan, student Ruské státní humanitní univerzity (RGGU), přiznal, jakým způsobem práci vytvořil, ještě dříve, než diplom obdržel. Na Twitteru totiž popsal, že práci napsal s pomocí ChatGPT za 23 hodin. Univerzitní systém na odhalování plagiátů pak stanovil, že práce je z 82 procent originální. Při obhajobě Žadan získal známku dostatečně.

Mnozí uživatelé Twitteru ho ale za způsob vytvoření diplomové práce kritizovali a poukazovali na možné porušení etiky studia. Univerzita posléze diplomovou práci znovu prověřovala a uspořádala ohledně tohoto případu i kulatý stůl, kam pozvala novináře. Nakonec se univerzita rozhodla studentovi diplom udělit.

Rektor Alexander Bezborodov podle zpravodajského portálu Meduza uvedl, že případ svědčí o nutnosti vylepšit systém odhalující plagiáty a celkově přehodnotit přístup k psaní diplomových prací.

Žadan umělou inteligenci využívá pravidelně při své práci v marketingu. Diplom prý k práci nepotřebuje a napsání závěrečné práce pomocí umělé inteligence vnímá jako experiment, řekl serveru Meduza.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.