Ruský prezident Vladimir Putin si od invaze na Ukrajinu evidentně sliboval, že jejím prostřednictvím udělí lekci nejen Ukrajincům, ale taky celé Severoatlantické alianci. „NATO by se mělo sbalit a vydat se zpátky na linii z roku 1997,“ prohlásil krátce před útokem na Ukrajinu Sergej Rjabkov, náměstek ruského ministra zahraničí. Rusové počítali s tím, že se jejich vojska přeženou Ukrajinou a zastaví se až na její hranici s Polskem. A následně budou demonstrativně požadovat „demilitarizaci“ území, která se stala součástí NATO po roce 1997. Tedy i Česka.

Rok po invazi je jasné, že se tento plán zhroutil. Ale proč k tomu došlo? „Ruské porážky nejsou jen výsledkem Putinova šílenství a hrdinství Ukrajinců,“ tvrdí ruský vojenský expert Jurij Fjodorov. Podle něj byla ruská armáda vybudována pro úplně jiný typ války. V té současné tedy prostě nemůže uspět.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.