Den třístý šedesátý sedmý, 25. února 2023.

Na ukrajinském internetu se v posledních dnech stala velmi populární báseň, jejíž děj je následující: muž a kocour jdou zničeným městem, nemají už domov. Kocour chce do náruče, je unavený, muž ho nese, jdou dál. Ke konci příběhu se říká, že muži a kocourovi je každému třináct let. Muž je mladý, kocour starý. Putují pryč – pryč ze svého zničeného domu.

Tuto báseň už lidé repostovali snad stokrát. Autor byl dříve málo známý, ale dokázal vystihnout podstatu války, její kvintesenci – bezbrannost slabých. S touto jejich bezbranností se dospělý a silný nemůže smířit, musí je chránit, zastavit hrozbu, nemůže žít ve světě, kde jsou mrzačeny děti a staří lidé, a ostatní, byť jen kočky, jsou ponecháváni napospas smrti. Je to další lekce z války – jsou věci, se kterými se nedá žít, i když vás osobně nic konkrétního neohrožuje.

Zbývá vám ještě 90 % článku

Co se dočtete dál

  • Jsou jako teenager, který najednou zjistí, že jeho matka není jen jakýsi potrhlý smíšek, ale že je to děvka známá po celém okolí, ochotná se za lahev piva vyspat s kýmkoli. A že jeho otec pro zábavu zabíjí psy kladivem.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.