Každý roh v ulicích polské metropole Varšavy obsadili ve středu policisté. Pod přísnou ostrahou se město ocitlo kvůli summitu amerického prezidenta Joea Bidena a lídrů zemí takzvané bukurešťské devítky (B9), mezi nimiž je i Česko. Uskupení devíti států střední a východní Evropy, které jsou členy NATO, po jednání podepsalo deklaraci o pokračující podpoře Ukrajině. Lídři se bavili také o potřebě posílit východní křídlo Severoatlantické aliance.

Česko na summitu reprezentoval premiér Petr Fiala (ODS). „S Bidenem jsme se jednoznačně shodli na podpoře Ukrajiny, která bojuje nejen za sebe, ale i za země, které jsou v B9. Je jasné, že před námi jsou těžké týdny a měsíce a Ukrajina potřebuje naši humanitární a finanční pomoc. Pokud jde o Česko, patříme mezi největší dodavatele a dárce podpory Ukrajiny,“ uvedl Fiala. Biden spojenecké závazky NATO potvrdil. „Společně budeme pokračovat v naší trvalé podpoře Ukrajiny při obraně její svobody stejně jako v uplynulém roce, přičemž vaše země budou společně zajišťovat kolektivní vedení,“ řekl Biden.

Rozhovorů se účastnil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. „Nemůžeme Rusku dovolit, aby dále narušovalo evropskou bezpečnost. Musíme přerušit neutichající ruskou agresi. Spojenci NATO nikdy nebyli spojenější,“ řekl Stoltenberg.

V závěrečné deklaraci lídři uvedli, že Bidenova a Stoltenbergova přítomnost na setkání ve Varšavě slouží jako „důkaz pevnosti transatlantické vazby a podtrhuje neochvějný závazek NATO chránit každou píď aliančního území“.

Fiala ve Varšavě zveřejnil, kolik peněz dosud Česko věnovalo na vojenskou podporu Ukrajině – je to 10 miliard korun.  Zbraně za dalších 30 miliard korun poslal napadené zemi obranný průmysl. Ohledně vojenské pomoci Ukrajině z prostředků českého státu i komerčních subjektů Fiala vyjmenoval: „Dodali jsme na 89 tanků, 226 obrněných vozidel a 38 houfnic. Třetina techniky je z armádních skladů.“ Stát vydal podnikům licence na vývoz zbraní na Ukrajinu celkem za 68 miliard korun. Zbraně za téměř čtyřicet miliard tedy ještě čekají na dodání. Fiala čísla zveřejnil v souvislosti s blížícím se prvním výročím (24. února) začátku ruské agrese. „Byli jsme první, kdo Ukrajině věnoval tanky, vozidla bojové pěchoty, a to motivovalo i ostatní státy. Naší ambicí je vycvičit 4000 ukrajinských vojáků do konce roku,“ uvedl Fiala.

Prohlášení přijaté lídry označilo Rusko za přímou hrozbu pro euroatlantickou bezpečnost. Mezi zeměmi, které B9 tvoří, je Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko, Bulharsko, Rumunsko, Estonsko, Litva a Lotyšsko. „Jsou to země, kterých se válka na Ukrajině z bezpečnostních, ale i jiných hledisek nejvíce dotýká. Naším společným zájmem je posilovat alianční obranu právě v této východní hranici Severoatlantické aliance,“ řekl Fiala ještě před odletem do Polska. 

Skupina B9 byla založena v roce 2015 v Bukurešti, vychází z iniciativy rumunského prezidenta Klause Iohannise a polského prezidenta Andrzeje Dudy. Skupina devíti států se vytvořila na základě agresivního postoje Ruska po okupaci ukrajinského Krymu.

Z Varšavy odlétá Fiala komerčním letem do Abú Dhabí. Spojené arabské emiráty jsou podle něj vedle Izraele největším obchodním partnerem Česka na Blízkém východě. V Abú Dhabí bude jednat s prezidentem Muhammadem bin Zajdem Nahajánem a místopředsedou vlády Mansúrem bin Zajdem Nahajánem. S nimi chce hovořit zejména o hospodářské a obranněprůmyslové spolupráci a energetické bezpečnosti. Následně navštíví také zbrojařský veletrh IDEX, kterého se účastní téměř třicet firem českého obranného průmyslu.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.