Státní podnik VOP CZ bude ve spolupráci s koncernem Ukroboronprom zajišťovat pro Ukrajinu generální opravy tanků T-64. České úsilí se nyní při vojenské podpoře Ukrajině zaměřuje také na houfnice nebo na výrobu velkorážné munice, uvedl na webu ministerstva obrany www.army.cz po úterním jednání států, které vojensky podporují Ukrajinu, náměstek ministryně obrany Daniel Blažkovec.

Jednání se v úterý uskutečnilo v centrále NATO v Bruselu. Zasedání kontaktní obranné skupiny tradičně hostil americký ministr obrany Lloyd Austin, ČR zastupoval Blažkovec.

Austin po jednání skupiny řekl, že Ukrajina by na jaře mohla zahájit ofenzivu proti ruským silám a spojenci jí budou nadále dodávat požadované zbraně. Podle šéfa NATO Jense Stoltenberga nyní musí aliance urychlit dodávky zbraní a vojenského vybavení pro Kyjev a navýšit výrobu munice.

Šéf Pentagonu připomněl dodávky zbraní společně přislíbené řadou členských zemí NATO, mezi nimiž jsou americké protivzdušné systémy Patriot, německé tanky Leopard 2 či starší tanky T-72, kterých slíbila česká armáda dodat 90 po renovaci zajištěné USA a Nizozemskem. Spojenci od začátku války přislíbili Ukrajině zbraně téměř za 50 miliard dolarů (1,1 bilionu korun), musí však své úsilí dále zesílit, dodal Austin.

České ministerstvo obrany připomnělo, že Česko patří od začátku ruské invaze k největším poskytovatelům vojenské pomoci. Podle Blažkovce mezi Prahou a Kyjevem probíhají pravidelné týdenní konzultace. „Průběžně identifikujeme priority a předkládáme návrhy projektů. V současné době se naše úsilí zaměřuje na výrobu velkorážné munice, tanky a houfnice,“ uvedl. Návrhy projektů podle něj ČR konzultuje mimo jiné s USA, Nizozemskem a dalšími státy, které je financují.

Na tomto principu Česko Ukrajině dodává tanky T-72, jejichž opravu financuje USA a Nizozemsko. Dosud bylo na Ukrajinu dodáno 25 modernizovaných tanků. Podle Blažkovce se za podpory Nizozemska chystá také výroba protiletadlové zbraně.

Kromě přímých dodávek z armádních skladů či zásob firem českého obranného průmyslu, ČR Ukrajinu podporuje i uzavíráním dohod o opravách obrněné techniky. Minulý týden takové memorandum podepsal státní podnik VOP CZ s koncernem Ukroboronprom a týká se generálních oprav tanků T-64 a další spolupráce. „Zvýšená kapacita údržby, oprav a generálních oprav může znamenat zásadní změnu, pokud jde o návrat opraveného vybavení na bojiště. Velikou výhodu představuje fakt, že tyto úpravy budou probíhat na našem území, tedy blízko Ukrajiny,“ dodal Blažkovec.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.