Ukrajina by na jaře mohla zahájit ofenzivu proti ruským silám a spojenci jí budou nadále dodávat požadované zbraně. Po úterním jednání kontaktní skupiny pro Ukrajinu to prohlásil americký ministr obrany Lloyd Austin, který schůzku předcházející podvečernímu zasedání ministrů obrany Severoatlantické aliance vedl. Podle šéfa NATO Jense Stoltenberga nyní musí aliance urychlit dodávky zbraní a vojenského vybavení pro Kyjev a navýšit výrobu munice.

Zástupci vlád zemí NATO a další spojenci Ukrajiny v Bruselu řeší otázku, jak urychlit podporu ukrajinské armády čelící ruským útokům na východě země a zároveň neohrozit vlastní tenčící se zásoby munice. Podle Austina se dá čekat, že na jaře se ukrajinské vojsko odhodlá k vlastní ofenzivě.

"Ukrajina si chce připravit pozici. Očekáváme, že někdy na jaře přijdou s ofenzivou," řekl Austin novinářům. Již před schůzkou prohlásil, že Rusko vytrvává v tlaku s mylnou domněnkou, že podpora spojenců pro Ukrajinu časem ochabne. Aliance a další partneři jsou podle něj stále stejně jednotní.

Šéf Pentagonu připomněl dodávky zbraní společně přislíbené řadou členských zemí NATO, mezi nimiž jsou americké protivzdušné systémy Patriot, německé tanky Leopard 2 či starší tanky T 72, kterých slíbila česká armáda dodat 90 po renovaci zajištěné USA a Nizozemskem. Spojenci od začátku války přislíbili Ukrajině zbraně za téměř 50 miliard dolarů (1,1 bilionu korun), musí však své úsilí dále zesílit, dodal Austin.

"Naléhavou prioritou je dodat Ukrajině zbraně, které jí byly přislíbeny," prohlásil před večerním jednáním Stoltenberg. Současná fáze války je podle něj i závodem v logistice a čím rychleji se podaří vojenskou podporu bránící se zemi doručit, tím větší má šanci na úspěch, řekl šéf aliance. Ukrajina podle něj potřebuje zejména munici, palivo a náhradní díly. Spojenci musí začít vyrábět více munice, aby mohli dále zásobovat Ukrajinu a zároveň doplnili vlastní sklady.

Francie a Itálie na schůzce oznámily, že poskytnou Kyjevu protiletecké systémy Mamba, obdobu amerických patriotů. Nové dodávky ohlásilo Norsko, které poskytne Kyjevu osm leopardů. Německo zase podepsalo kontrakt na výrobu munice pro protiletecké systémy Gepard, které nemá Ukrajina pro tyto stroje dodané Berlínem dostatek.

Nizozemská ministryně obrany Kajsa Ollongrenová zase připustila, že její země může dodat Ukrajině stíhačky F-16, nejprve to ale chce probrat s USA a dalšími partnery. Právě o stíhací letouny zatím ukrajinské vedení žádá západní partnery marně. Podle Austina se v úterý spojenci na žádném konkrétním zveřejnitelném kroku v této věci nedohodli.

Dodávky Leopardů na Ukrajinu váznou

Realizace plánu na dodávky tanků Leopard 2 Ukrajině postupuje jen pomalu. Podle agentury DPA to v úterý řekl německý ministr obrany Boris Pistorius. Situace podle něj v tomto ohledu „nevypadá zcela radostně“, komplikace představuje místy špatný technický stav obrněnců.

Kromě příslibu Německa dodat Ukrajině napadené Ruskem 14 tanků Leopard 2A6 dosud pouze Portugalsko oznámilo, že poskytne tři tanky stejného typu. O předání dalších kusů této výrobní řady Kyjevu se podle Pistoriuse mezi spojenci v současnosti nejedná.

Norský ministr obrany Arild Gram v úterý oznámil, že severská země poskytne Kyjevu osm tanků Leopard 2. Podle DPA nyní Norsko disponuje celkem 36 tanky staršího typu 2A4. Přislíbenou dodávku 14 tanků Leopard 2A4 z Polska podle německého ministra obrany ohrožuje jejich místy špatný technický stav.

Na otázku novináře, zda má pochopení pro země, které dříve vyvíjely značný tlak na Německo, aby tanky Ukrajině poskytlo a přestalo v tom bránit i ostatním, a nyní mají se svými dodávkami problémy, Pistorius odpověděl: „Vzhledem k tomu, že se zde pohybuji na diplomatické scéně, bych o tom pomlčel.“

Podle Pistoriuse se také stále nepodařilo vyřešit problém, jak zajistit pro tanky dostatek munice a náhradních dílů. „Spolková republika Německo to nemůže zajistit, to mohou pouze zbrojní firmy,“ uvedl.

Kancléř Olaf Scholz koncem minulého týdne vyjádřil optimismus, že cíle pro dodávku tanků Leopard 2 na Ukrajinu budou splněny. „Mám dojem, že to pokračuje,“ řekl kancléř v pátek večer po summitu Evropské unie v Bruselu. „Ale samozřejmě to nepůjde snadno,“ dodal.

Německá vláda koncem ledna vyhlásila závazek poskytnout Ukrajině tanky Leopard 2 pro dva prapory, které jsou na Ukrajině obvykle vybaveny 31 obrněnci. Německo chce v prvním kroku předat 14 tanků, další stroje mají dodat partnerské země Ukrajiny.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist