Jihovýchodní Turecko postižené před týdnem ničivým zemětřesením v neděli opustila skupina izraelských záchranářů, která svůj předčasný odchod z oblasti zdůvodnila bezpečnostními obavami. Informoval o tom server The Times of Israel. Už v sobotu oznámili rakouští a němečtí záchranáři, že kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci v oblasti pozastavují záchranné operace. V pondělí agentura APA napsala, že rakouští vojáci ukončí operace v Turecku k pondělnímu poledni. V neděli se o něco dříve domů vrátili také slovenští záchranáři, i oni jako jeden z důvodů uvedli zhoršující se bezpečnostní situaci.

Asi čtyři desítky izraelských záchranářů z dobrovolnické organizace United Hatzalah pomáhaly v oblasti města Kahramanmaras, která je jednou z nejpostiženějších tímto zemětřesením. Mluvčí organizace v neděli uvedl, že záchranáři dostali informace o bezpečnostní hrozbě. Blíže k ní sdělil pouze to, že souvisí s oblastí, v níž působí a která se nachází v blízkosti syrských hranic. Dalším důvodem jejich obav byla blízkost tureckého města Gaziantep, v němž v minulosti působili teroristé z organizace Islámský stát (IS). Navíc mezi obyvateli postiženého regionu roste napětí kvůli podle nich nedostatečné pomoci ze strany turecké vlády.

Mluvčí izraelských záchranářů, kteří měli v Turecku původně pobýt deset dnů, uvedl, že má informace i o výhrůžkách únosy zahraničním skupinám.

V oblasti tureckého města Kahramanmaras nicméně zůstávají izraelští vojáci, kteří už také v neděli ukončili záchranné operace. Důvodem je podle izraelských médií ale to, že naděje na záchranu přeživších je už velmi malá. Dál na místě zůstanou izraelští vojenští lékaři, kteří tam provozují polní nemocnici, v níž ošetřili stovky lidí zraněných při zemětřesení.

Už v sobotu oznámili rakouští a němečtí záchranáři působící v provincii Hatay, že pozastaví operace kvůli obavám o bezpečnost. Uvedli, že mezi místními skupinami narůstá agresivita a že slyšeli i výstřely. V pondělí agentura APA napsala, že rakouští vojáci budou k dispozici k záchranným operacím do poledne a pak se odeberou na letiště v Adaně. Už od neděle se ale podle APA tato jednotka na záchranných pracích nepodílela a v sobotu obnovila práce jen díky ochraně, kterou jí zajistily turecké jednotky. Osm desítek rakouských vojáků a vojaček bylo v Turecku od minulého úterý.

V pondělí rovněž v Turecku ukončily práci dvě skupiny německých záchranářů – I.S.A.R. Germany a skupina záchranářů se psy, informovala agentura DPA. Působili stejně jako rakouští vojáci v provincii Hatay, kde byli od úterka.

O den dříve se v neděli vrátili z Turecka slovenští záchranáři, i oni jako důvod uvedli zhoršující se bezpečnostní situaci, ale také už jen mizivou šanci na záchranu živých. Slovenskou jednotku tvořilo deset hasičů a pět příslušníků horské služby. Původně měli misi naplánovanou na sedm dní.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist