Ráno 24. února 2022 se změnila jedna věc. Poprvé od války na Balkáně v 90. letech napadl jeden stát svého souseda přímo v Evropě. S Hospodářskými novinami si můžete nyní tento den připomenout v reálném čase. Co ale od té doby naštěstí neplatí je jiné tvrzení. „Ukrajina zůstala sama v boji proti ruské armádě,“ uvedl ukrajinský prezident Volodomyr Zelenskyj ve svém tehdejším videoprojevu.

On-line reportáž

Vypnout obnovování
19:47
Ukrajinský prezident Volodomyr Zelenskyj nasdílel video, aby vyvrátil dezinformace, že vedení země uprchlo ze země.

 

19:23

Proč to Putin udělal? Jeho vizím o obnově impéria se všichni smáli, teď je přetavil do tanků valících se na Ukrajinu, vysvětloval redaktor se specializací na Rusko Ondřej Soukup situaci v den první.

19:01

Před 19. hodinou šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak sdělil, že ruští vojáci obsadili černobylskou elektrárnu. 

 

18:22

Cílem ruské invaze na Ukrajinu je Kyjev, uvedl ve čtvrtek pozdě večer ukrajinský generální štáb. Hranice podle něj překročily již dvě třetiny z nashromážděných ruských vojsk.

18:00

Do ukrajinského zajetí se dostala rota rozvědčíků 74. motostřelecké brigády. Její velitel tvrdí, že je poslali na cvičení, jenom posléze zjistili, že jsou na území Ukrajiny.

17:29

V Kyjevě byl už od středeční noci vyhlášen zákaz vycházení. Veřejná doprava tam bude podle starosty Vitalije Klička zastavena, metro ale bude sloužit jako úkryty před bombardováním. Mimo město mohou cestovat pouze pracovníci kritické infrastruktury.

16:56

Špioni to věděli první. A Rusové se na Donbase opravdu nezastavili, jak HN psaly den před začátkem invaze.

16:16

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj kvůli ruské invazi na Ukrajinu ve čtvrtek nařídil všeobecnou mobilizaci. Podle agentury Interfax-Ukrajina se mobilizace „bude realizovat 90 dnů počínaje dnem nabytí účinnosti výnosu“. Ukrajinská Pravda napsala, že po dobu válečného stavu, který nyní v zemi platí, nesmějí Ukrajinu opustit muži ve věku od 18 do 60 let.

15:37

Čeští miliardáři vyrazili na pomoc Ukrajincům. Chtějí poslat oblečení, generátory elektřiny nebo desítky milionů korun.

15:00

Vytvářejí se fronty před vojenskými správami v Kyjevě. Lidé jsou vybavováni neprůstřelnými vestami a samopaly.