Českým hasičům, kteří odjeli pomáhat do zemětřesením zasaženého města Adiyaman v Turecku, dorazila v úterý odpoledne potřebná technika. Tým se připravuje na nasazení v sutinách, uvedl Hasičský záchranný sbor na Twitteru kolem 17:15. Česká republika vyslala do Turecka tým 68 záchranářů, jehož členy jsou hasiči, lékaři, stavební inženýři či kynologové. Počet obětí ničivého pondělního zemětřesení v Turecku a Sýrii přesáhl podle posledních údajů 5200.

Takzvaný USAR tým (Urban search and rescue) specializovaný na vyhledávání lidí v sutinách přiletěl do tureckého města Adana v noci na úterý. Následně se hasiči třemi vojenskými letadly přesunuli do 400 kilometrů vzdáleného města Adiyaman. 

Souhrn dění

Jihovýchodem Turecka a severem Sýrie v pondělí brzy ráno otřáslo zemětřesení o síle 7,8 stupně.

Krátce před polednem SEČ zasáhlo Turecko další zemětřesení, které mělo podle americké geologické služby USGS sílu 7,6 stupně. Počet mrtvých přesáhl 7200. 

Na pomoc v pondělí do Turecka odletěl speciální tým 68 hasičů pro vyhledávání v sutinách z Prahy a Ostravy.

Pomoc oběma zasaženým zemím jsou připraveny Evropská unie, Spojené státy, Německo i dalších zhruba 40 zemí.

Sýrii pomoc zašle také Izrael, se kterým je oficiálně stále ve válce. Podporu sousední zemi na základě její žádosti přislíbil izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

„Provedli jsme průzkum ve městě, zkontaktovali se s místní armádou a dostali přiděleno místo pro základní tábor. Vzhledem k velmi postižené oblasti a špatné průjezdnosti dorazila technika a materiál před chvílí,“ ohlásili hasiči dnes vpodvečer. Nyní se připravují na nasazení v sutinách.

Kolem úterního poledne hasiči na sociální síti informovali, že část týmu je na průzkumu v zemětřesením postiženém městě a že navázali kontakt s místní samosprávou. Do záchranných prací se ale ještě nemohli zapojit, protože čekali na desítky tun materiálu a techniku, kterou na místo vezly kamiony. Zároveň zveřejnili video z poničené cesty, po které se přesouvali do Adiyamanu.

Zemětřesení o síle 7,8 stupně zasáhlo Turecko a Sýrii v pondělí brzy ráno. Kolem poledne pak úřady zaznamenaly ještě další zemětřesení o síle 7,6 stupně. Zemětřesení podle posledních údajů nepřežilo přes 5200 lidí.

Český USAR tým v zahraničí v minulosti pomáhal například v libanonském Bejrútu v roce 2020 po výbuchu v přístavu, který připravil o život dvě stovky lidí a zranil dalších 6000. V českém týmu tehdy byli kromě hasičů i kynologové se psy, statik či lékař.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.