Spojené státy v noci ze soboty na neděli středoevropského času sestřelily nad Atlantickým oceánem čínský balon, který byl podle nich vybavený špionážní technikou. Poté zahájily operaci na vyzvednutí trosek. Informovala o tom agentura AP, která zároveň připomněla, že balon se dříve pohyboval mimo jiné nad citlivými vojenskými objekty.

Rozkaz k útoku americkým letounům dal přímo prezident Joe Biden, který nedlouho před sestřelením balonu řekl, že se o něj USA „postarají“. Washington už v pátek uvedl, že několik dní pozoruje čínský špionážní balon ve vzdušném prostoru USA. Balon se pohyboval mimo jiné nad citlivými vojenskými objekty, například Malmstromovou leteckou základnou v Montaně, jednou ze tří v USA, kde se nacházejí strategické rakety.

Čína v reakci sdělila, že incidentu lituje, balon ale označila za meteorologický, který nedokáže sám dobře manévrovat a nad USA jej zanesl vítr. Balon letěl ve výšce zhruba 18 kilometrů, jeho velikost agentura AP přirovnala ke třem školním autobusům.

Následné sestřelení ale vyvolalo u čínských představitelů prudké reakce. Peking doslova označil sestřelení za „vážné porušení mezinárodní praxe“ a pohrozil důsledky, které tento krok může mít.

Televizní záběry ukázaly malý výbuch, po kterém balon začal klesal k vodní hladině. V okolí létaly americké stíhačky a ve vodě byly nasazeny lodě na vylovení trosek. Úřady se snažily operaci načasovat tak, aby mohly vyzvednout co nejvíce zbytků balonu před tím, než se potopí. Pentagon již dříve odhadl, že pole trosek bude značné. Pobřežní stráž doporučila námořníkům, aby okamžitě opustili oblast.

Americký Úřad pro civilní letectví (FAA) před zásahem stíhaček omezil letecký provoz nad státy Severní a Jižní Karolína. Uvedl, že tak učinil z důvodu „národní bezpečnosti“. Odlety a přílety byly zastavené na letištích v Charlestonu a Myrtle Beach v Jižní Karolíně a Wilmingtonu v Severní Karolíně. Nařízení platilo do 14:45 místního času (tedy 20:45 středoevropského). Zprávu o sestřelení balonu agentura AP zveřejnila několik minut před uplynutím této lhůty.

Podle AP chtěl Biden balon nechat sestřelit, už když se o něm v úterý poprvé dozvěděl. Zástupci ministerstva obrany jej ale tehdy údajně odradili z obavy, že by trosky mohly být nebezpečné při dopadu na zem.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken kvůli incidentu odložil plánovanou návštěvu Pekingu. V pátek Pentagon také informoval, že další podobný špionážní čínský balon se vznáší nad Latinskou Amerikou. Polohu balonu blíže neupřesnil.