Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) při středeční prohlídce prázdninového domu prezidenta Joea Bidena nenašel žádné další dokumenty označené jako tajné. Federální vyšetřovatelé si však odnesli „nějaké materiály a ručně psané poznámky“ k dalšímu přezkoumání, řekl médiím prezidentův advokát Bob Bauer. Prohlídka byla v pořadí už třetí, kterou FBI provedla v některé z nemovitostí spojených s Bidenem, a trvala zhruba čtyři hodiny.
„Dnes, za prezidentovy plné spolupráce a podpory, provádí ministerstvo spravedlnosti prohlídku v jeho domě v Rehobothu v Delawaru. V souladu se standardními postupy jde o předem veřejně neoznámenou prohlídku a my jsme souhlasili se spoluprací,“ uvedl Bauer. Ministerstvo spravedlnosti se k věci prozatím odmítlo vyjádřit.
Akce FBI představuje nejnovější vývoj v kauze utajovaných dokumentů nalezených u Bidena, které pocházejí z doby, kdy byl viceprezidentem v administrativě Baracka Obamy. Biden ostře kritizoval republikánského exprezidenta Donalda Trumpa, když vyšetřovatelé nalezli utajované dokumenty v jeho floridském sídle.
Biden provozuje trumpismus s lidskou tváří. A Evropa se s nelibostí dívá, jak si Amerika uklízí svůj dům
V úterý americká média informovala, že FBI podobnou prohlídku provedla už v listopadu v Bidenově washingtonské kanceláři výzkumné organizace Penn Biden Center poté, co tam prezidentovi spolupracovníci našli malé množství utajovaných dokumentů. V lednu pak agenti FBI prohledali Bidenův dům ve Wilmingtonu v Delawaru.
Svoji činnost ve středu zahájil také zvláštní vyšetřovatel Robert Hur, jehož ministr spravedlnosti Merrick Garland pověřil, aby přezkoumal, jak Biden nakládal s utajovanými dokumenty. Stejný post zvláštního vyšetřovatele byl vytvořen i pro přezkoumání Trumpova nakládání s dokumenty.
Žádná ze tří prohlídek u Bidena podle lidí obeznámených s vyšetřováním nevyžadovala soudní povolení, uvedla stanice CNN. Bidenův tým zdůraznil, že s ministerstvem spravedlnosti plně spolupracuje.
Tajné dokumenty byly nalezeny i v soukromém domě Trumpova viceprezidenta Mikea Pence. Bylo jich zhruba deset a 19. ledna si je vyzvedli agenti FBI. Bývalý viceprezident minulý týden prohlásil, že za celou věc „přebírá plnou odpovědnost“, jelikož vládní dokumenty „neměly být v jeho soukromém sídle“.
Američtí prezidenti i viceprezidenti mají po skončení mandátu povinnost odevzdat svoji korespondenci i další takzvané prezidentské záznamy a rovněž utajované dokumenty Národnímu archivu USA.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist