Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) při středeční prohlídce prázdninového domu prezidenta Joea Bidena nenašel žádné další dokumenty označené jako tajné. Federální vyšetřovatelé si však odnesli „nějaké materiály a ručně psané poznámky“ k dalšímu přezkoumání, řekl médiím prezidentův advokát Bob Bauer. Prohlídka byla v pořadí už třetí, kterou FBI provedla v některé z nemovitostí spojených s Bidenem, a trvala zhruba čtyři hodiny.

„Dnes, za prezidentovy plné spolupráce a podpory, provádí ministerstvo spravedlnosti prohlídku v jeho domě v Rehobothu v Delawaru. V souladu se standardními postupy jde o předem veřejně neoznámenou prohlídku a my jsme souhlasili se spoluprací,“ uvedl Bauer. Ministerstvo spravedlnosti se k věci prozatím odmítlo vyjádřit.

Akce FBI představuje nejnovější vývoj v kauze utajovaných dokumentů nalezených u Bidena, které pocházejí z doby, kdy byl viceprezidentem v administrativě Baracka Obamy. Biden ostře kritizoval republikánského exprezidenta Donalda Trumpa, když vyšetřovatelé nalezli utajované dokumenty v jeho floridském sídle.

V úterý americká média informovala, že FBI podobnou prohlídku provedla už v listopadu v Bidenově washingtonské kanceláři výzkumné organizace Penn Biden Center poté, co tam prezidentovi spolupracovníci našli malé množství utajovaných dokumentů. V lednu pak agenti FBI prohledali Bidenův dům ve Wilmingtonu v Delawaru.

Svoji činnost ve středu zahájil také zvláštní vyšetřovatel Robert Hur, jehož ministr spravedlnosti Merrick Garland pověřil, aby přezkoumal, jak Biden nakládal s utajovanými dokumenty. Stejný post zvláštního vyšetřovatele byl vytvořen i pro přezkoumání Trumpova nakládání s dokumenty.

Žádná ze tří prohlídek u Bidena podle lidí obeznámených s vyšetřováním nevyžadovala soudní povolení, uvedla stanice CNN. Bidenův tým zdůraznil, že s ministerstvem spravedlnosti plně spolupracuje.

Tajné dokumenty byly nalezeny i v soukromém domě Trumpova viceprezidenta Mikea Pence. Bylo jich zhruba deset a 19. ledna si je vyzvedli agenti FBI. Bývalý viceprezident minulý týden prohlásil, že za celou věc „přebírá plnou odpovědnost“, jelikož vládní dokumenty „neměly být v jeho soukromém sídle“.

Američtí prezidenti i viceprezidenti mají po skončení mandátu povinnost odevzdat svoji korespondenci i další takzvané prezidentské záznamy a rovněž utajované dokumenty Národnímu archivu USA.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.