Spojené státy uvalí obchodní sankce na sedm íránských společností vyrábějících drony, které Rusko použilo k útokům proti Ukrajině. Podle agentury Reuters to v úterý uvedlo americké ministerstvo obchodu.

Aktivity společností jsou podle ministerstva v rozporu s národní bezpečností a zahraničními zájmy USA. Všichni dodavatelé těchto firem musejí pro jednotlivé zboží žádat o schválení americké ministerstvo. Tyto žádosti však patrně udělovány nebudou, pokud nepůjde o jídlo a léky, píše Reuters. Íránská diplomatická mise v New Yorku na žádost o komentář nereagovala.

Drony hrají v ruské válce na Ukrajině relativně významnou roli. Moskva využívá například drony íránské výroby Šáhed-136, které útočí stylem kamikadze. Ruské jednotky vysílají při útocích proti Ukrajině tyto bezpilotní letouny někdy i po desítkách naráz společně s raketami. Drony i rakety cílí kromě vojenských cílů také na kritickou infrastrukturu a civilní objekty.

Ukrajinci používají mimo jiné drony Bayraktar TB2 turecké výroby, které se ukázaly jako účinné hned na začátku invaze, když zastavovaly postup ruských sil při bitvě o Kyjev.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.