Život ve Velké Británii v posledních měsících komplikují masové stávky. Tento týden do práce nepřijdou stovky tisíc lidí – učitelé, zaměstnanci železnice, instruktoři v autoškolách nebo právníci pracující pro britská ministerstva. V době současné vysoké inflace vesměs požadují výrazně vyšší nárůst mezd. Jde o největší vlnu stávek za posledních zhruba 35 let.

Pokud by se splnily sliby zastánců brexitu, k ničemu takovému by nemělo dojít. Když Spojené království přesně před třemi lety vystoupilo z Evropské unie, označil to tehdejší premiér Boris Johnson za „okamžik, kdy začíná svítat“ a za „skutečné národní obrození“.

Johnson a další propagátoři odchodu z EU tvrdili, že díky brexitu se Spojené království může konečně odpoutat od stagnující Evropy a stát se hospodářsky velmi rychle rostoucí zemí se stoupajícím mezinárodním vlivem. Tedy „globální Británií“, jak zněl slogan propagátorů vystoupení z EU.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.