Varšava je připravena poslat Ukrajině kromě 14 tanků německé výroby Leopard 2 rovněž 60 modernizovaných tanků, včetně 30 strojů PT-91 Twardy. V rozhovoru s kanadskou stanicí CTV News to řekl polský premiér Mateusz Morawiecki. Tanky PT-91 Twardy jsou v podstatě modernizované stroje sovětské konstrukce T-72. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na Twitteru Polsku za příslib desítek tanků poděkoval.

„Snažíme se jít příkladem. Polsko poslalo jako první země před půl rokem 250 tanků,“ uvedl s odkazem na vojenskou pomoc Kyjevu Morawiecki.

„Řekli jsme našim partnerům v západní Evropě, kolik tanků jsme už doručili, a citovali slova prezidenta (Volodymyra) Zelenského o tom, jak je důležité mít v tomto druhu války moderní tanky. Rusové mají ve svých skladech několik tisíc, někteří říkají dokonce přes 15 tisíc tanků,“ dodal šéf polské vlády v interview s CTV News.

Varšava, která se staví do pozice jednoho z nejvěrnějších spojenců Kyjeva, naléhala na Německo, aby na Ukrajinu poslalo tanky Leopard a aby to umožnilo i dalším zemím, poznamenala agentura Reuters. Ve středu Berlín oznámil, že povolí vývoz ve spolkové republice vyráběných Leopardů na Ukrajinu – Německo samotné jich tam pošle 14.

Tanky mezitím přislíbily i další země, kromě Polska také Kanada, Nizozemsko, Norsko nebo Finsko. Spojené státy Ukrajině dodají 31 tanků Abrams. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek uvedl, že do „tankové koalice“ vstoupilo už 12 západních zemí.

S tanky ještě není vyhráno

Západní tanky nasazené na Ukrajině by mohly znamenat změnu rozložení sil ve válce, ale jen tehdy, pokud dorazí včas a pokud se Ukrajincům dostane adekvátního výcviku, píše server Politico. Rozhodnutí Německa poskytnout Ukrajině tanky Leopard přišlo mnohem později, než Kyjev doufal, a ohrozilo jeho plány zahájit během brzkého jara protiútok dříve, než Rusko přistoupí k rozsáhlé ofenzivě.

„Nerozhodnost zabíjí další naše lidi. Každý den zpoždění znamená smrt Ukrajinců. Přemýšlejte rychleji,“ naléhal na západní země poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak na Twitteru několik dní předtím, než nakonec německý kabinet ve středu souhlasil s reexportem německých tanků Leopard z jiných evropských zemí.

Měsíce potrvá, než se ukrajinští vojáci naučí ovládat Leopardy a než se podaří vytvořit podpůrnou strukturu potřebnou pro zajištění náhradních dílů, oprav a paliva. Bývalí západní tankoví velitelé a analytici také upozorňují, že nějakou dobu potrvá, než se Ukrajinci naučí sladit tankové jednotky s jinými silami a používat je dohromady se stovkami podpůrných obrněných vozidel, jako jsou slíbená bojová vozidla pěchoty Bradley, a s novými dělostřeleckými systémy.

Jedním z důvodů, proč Kyjev od svých spojenců požadoval právě tanky Leopard, je přesvědčení, že jejich ovládání není v porovnání například s americkým tankem Abrams tak složité. Ukrajinští představitelé uváděli, že výcvik tankových posádek jim zabere pouhý měsíc. Někteří odborníci ale předpokládají, že Ukrajinci se budou učit Leopardy ovládat déle.

Vysloužilý americký generál Ben Hodges, jenž v minulosti velel silám USA v Evropě, odhaduje délku výcviku na sedm až 11 týdnů s tím, že ukrajinští vojáci už v minulosti prokázali, že jsou schopni rychle se naučit ovládat novou techniku. Bývalý britský tankový důstojník David Cornish je optimističtější a domnívá se, že zapotřebí bude „několik málo týdnů“ vzhledem k tomu, že tanky byly původně navrženy pro brance s předpokladem, že je lze rychle vycvičit.

„Musíte lidi naučit nejen to, jak tanky ovládat na bojišti, ale také to, jak je udržovat,“ upozorňuje však další bývalý britský tankový důstojník a nyní bezpečnostní poradce Nicholas Drummond. „Ten druhý úkol je mnohem těžší, protože pokud nejsou správně udržovány, můžete je používat tři nebo čtyři dny, něco se pokazí a pak se prostě můžou kdekoli zaseknout, už se nerozjedou a jsou k ničemu,“ podotýká Drummond.

Není zcela jasné, kdy tanky na Ukrajinu dorazí. Berlín ve středu podle Politica naznačil, že první Leopardy mohou být na Ukrajině za dva měsíce, hovoří se ale o tom, že by se tak mohlo stát až v dubnu. Německý ministr obrany Boris Pistorius novinářům řekl, že na přípravu tanků budou třeba tři až čtyři měsíce. Ukrajina by ale uvítala, kdyby měla obrněná vozidla k dispozici předtím, než na jaře deště rozmáčí cesty, což ztíží přesuny vojsk a těžké techniky.

Otazník také visí nad tím, kolik tanků se nakonec Ukrajině podaří získat. Poradce ukrajinského ministra obrany Jurij Sak ve čtvrtek stanici BBC řekl, že Ukrajina potřebuje 300 až 400 tanků od svých spojenců, pokud mají obrněnce znamenat obrat ve válce. Kritizoval také, že západní země s Kyjevem nekomunikují jasně o tom, s kolika tanky mohou Ukrajinci dohromady počítat. Soudě podle dosavadních slibů jednotlivých zemí na Ukrajinu nakonec dorazí 100 až 200 tanků, podotýká Politico.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.