Polská média i uživatele Twitteru zaskočilo tvrzení kandidáta na českého prezidenta Andreje Babiše, že by v případě útoku na Polsko nebo pobaltské země české vojáky na pomoc určitě neposlal. V reakci na výroky bývalého premiéra v nedělní televizní debatě s jeho konkurentem Petrem Pavlem se v Polsku pozastavují nad tím, zda Babiš zapomněl na české závazky plynoucí z členství v NATO.
Babiš odpovídal na otázku, zda by Česko mělo splnit své závazky a poslat v případě napadení Polska do této země například vojáky. „Ne, určitě ne. Myslím si, že je potřeba mluvit o míru,“ prohlásil. Dodal, že chce mír, a ne válku a že by „v žádném případě neposílal naše děti a děti našich žen do války“.
Tyto jeho výroky citují polská média. „Překvapivá slova kandidáta na českého prezidenta“, nadepsal svoji zprávu o nedělní debatě internetový portál Polského rozhlasu. Uvádí také, že Babišův protikandidát, bývalý šéf Vojenského výboru NATO Petr Pavel, vysvětlil, že na základě pátého článku Severoatlantické smlouvy by bylo povinností Česka podílet se na obraně spojence. Připomněl, že pokud je Česko členem takové organizace, nevyužívá jenom kolektivní obrany, ale také něčím přispívá. „Společný postup v případě útoku na jinou zemi je naší povinností,“ připomněl polský rozhlas Pavlova slova.
Babiš se projevil jako zrádce spojenců. Tvrdí, že je „pro lidi“, ale představuje největší ohrožení bezpečnosti Česka
„A co spojenecké povinnosti vyplývající z členství v NATO?“ pozastavuje se nad Babišovým prohlášením konzervativní portál Niezaležna.pl. „Babiš se znovu dostává u Poláků do nemilosti,“ napsal portál BusinessInsider.pl a Babiše označil za „osobnost plnou kontroverzí“. Připomněl také, že v minulosti se tento politik vyjádřil vulgárně o polských potravinách.
Babiš svá slova z televizní debaty později na sociálních sítích korigoval s tím, že by závazky v případě napadení spojenecké země „pochopitelně dodržel“.
Polská média si všímají také toho, že Babiš se rozhodl, že se debaty zúčastní, až na poslední chvíli. Citují zprávu agentury PAP, která zmínila Babišovo vysvětlení, že názor změnil poté, co při nedělní mši za vlast slyšel v kázání slova o pravdě, lásce a spravedlnosti.
Pokud by ale došlo reálně k napadení, pochopitelně bych dodržel článek 5. O tom není debata.
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) January 22, 2023
Členové české vlády Babišovy výroky ohledně společné obrany v rámci NATO odmítli. „Andrej Babiš se radikalizuje. Je to proruský chaotik, ne diplomat, a jeho poslední výrok, který odsuzuji, tomu odpovídá,“ řekl v Bruselu před pondělní schůzkou s kolegy z EU ministr zahraničí Jan Lipavský. Ten zároveň uvedl, že Česko dostojí všem svým spojeneckým závazkům a dodal, že ho zatím nikdo ze spojeneckých zemí kvůli Babišovým výrokům nekontaktoval. „Domnívám se, že partneři to chápou jako součást předvolební kampaně,“ uvedl Lipavský pro HN.
Závazek Česka vůči spojencům v NATO potvrdila na twitteru i ministryně obrany Jana Černochová. „Jsme členem NATO, které je založeno na principu jeden za všechny, všichni za jednoho,“ uvedla v tweetu.
Jsme členem NATO, které je založeno na principu jeden za všechny, všichni za jednoho. Ví to vláda, ví to většina společnosti, která podporuje členství v Alianci. Měl by to vědět i poslanec Babiš, protože je to klíčová garance bezpečnosti České republiky.
— Jana Černochová (@jana_cernochova) January 23, 2023
My bychom Česku pomohli, reaguje Pobaltí
Ministři zahraničí trojice pobaltských zemí v pondělí zkritizovali slova Andreje Babiše, že by v případě zvolení hlavou státu nevyslal české vojáky na obranu napadeného Polska či jejich zemí. Estonský ministr Urmas Reinsalu označil slova z nedělní prezidentské debaty za nejhorší příklad zasahování domácí politické kampaně do bezpečnostních otázek. Ministři také připomněli, že v době, kdy byl Babiš předsedou vlády, vyslalo Česko své vojáky v rámci mise NATO do Pobaltí. Šéfové diplomacií všech tří zemí zdůraznili, že jejich státy by Česku na pomoc armádu vyslaly..
Estonský ministr před pondělním jednáním s unijními kolegy řekl novinářům, že prezidentská kampaň by neměla zasahovat do „základních témat bezpečnosti a zahraniční politiky“. „Připomínám, že za vlády Andreje Babiše poslalo Česko svoje vojáky a stíhačky na ostrahu estonského vzdušného prostoru. Kdyby bylo Česko napadano, Estonsko by poslalo svoje vojáky na pomoc Česku,“ dodal ještě ministr. „Pan Babiš by si také měl vzpomenout na historii včetně roků 1968 a 1938,“ prohlásil s odkazem na data napadení Československa vojsky zemí Varšavské smlouvy a odstoupení československého pohraničí nacistickému Německu v důsledku Mnichovské dohody.
Stejně tak se i jeho litevský kolega vyjádřil, že by jejich země bez váhání vyslaly vojska na pomoc Česku.
Skandál, říkají Ukrajinci
Ukrajinský server Gazeta.ua označil za skandální nedělní výrok kandidáta na českého prezidenta Andreje Babiše, že by v případě útoku na Polsko nebo pobaltské země neposlal napadené zemi české vojáky na pomoc. Jeho prohlášení v televizní debatě si všímají i další média na Ukrajině nebo v Rusku. Odmítnutí vojenské pomoci Polsku a pobaltským zemím v případě útoku na ně by přitom bylo porušením českých závazků vůči spojencům v NATO, jak poznamenal jeho volební rival generál ve výslužbě Petr Pavel, píše ruská státní agentura TASS.
„Kandidáta neuvedla do rozpaků ani skutečnost, že se jedná o závazek členských států NATO,“ píše Gazeta.ua na Babišovu adresu. „Když mu řekli, že jde o alianční závazek, odpověděl prostě: ‚Chci mír‘,“ cituje portál z tweetu novináře Rikarda Jozwiaka ze stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL), na kterého se ve své zprávě odkazuje.
Pavel opakovaně prohlásil, že v případě zvolení prezidentem udělá vše proto, aby válce zabránil, píše ruská agentura TASS, která svůj text opatřila titulkem „Prezidentský kandidát v Česku Babiš slíbil, že zabrání válce a udrží mír“. V textu si všímá, že Babiš později své výroky z televizní debaty s Pavlem na twitteru korigoval a prohlásil, že pokud by skutečně byl napaden členský stát NATO, pátý článek Severoatlantické smlouvy o kolektivní obraně a vzájemné pomoci zemí NATO by „pochopitelně dodržel“.
Babišova prohlášení si všímají také ukrajinská média jako je server Ukrajinska pravda nebo agentura Unian, obě zaznamenala Babišův výstup v České televizi zpravodajsky a komentářů se zdržela. „Toto prohlášení vyvolalo řadu otázek, neboť Česká republika je členem NATO a je povinna dodržovat pátý článek (Severoatlantické smlouvy),“ poznamenal Unian, jenž rovněž připomněl Babišovu korekci na sociálních sítích.
„Babiš svou neochotu podílet se na odporu proti ruské agresi vysvětlil tím, že ‚chce mír‘,“ píše ukrajinská agentura Ukrinform, která se dál věnuje i postavě Andreje Babiše a jeho vyšetřování ze strany policie kvůli obviněním z podvodu, přičemž připomíná, že krátce před volbami pražský soud nepravomocně osvobodil Babiše v kauze Čapí hnízdo, kde se řešil údajný dotační podvod.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist