Německo poskytne Ukrajině bojová vozidla pěchoty Marder a baterii protivzdušné ochrany Patriot. Ve čtvrtek to po telefonátu s americkým prezidentem Joem Bidenem oznámil německý kancléř Olaf Scholz. Ve společném prohlášení oba státníci uvádějí, že Spojené státy předají ukrajinské armádě bojová vozidla Bradley. Systém Patriot Američané přislíbili již na konci prosince loňského roku.

„Na konci prosince Spojené státy oznámily, že Ukrajině poskytnou baterii systému protivzdušné obrany Patriot. Německo se ke Spojeným státům připojuje a dává k dispozici další baterii protivzdušného systému Patriot,“ uvádí společné prohlášení Bidena a Scholze.

Americký prezident a spolkový kancléř se shodli na tom, že Ukrajině budou společně poskytovat finanční, humanitární, vojenskou a diplomatickou podporu, dokud to bude nutné. „Proto Spojené státy hodlají Ukrajině poskytnout obrněná vozidla typu Bradley a Německo hodlá dodat obrněná vozidla pěchoty typu Marder," informuje americko-německé prohlášení. To také slibuje příslušný výcvik ukrajinských vojáků.

Biden se Scholzem rovněž zopakovali, že podporují nezávislost, územní celistvost a svrchovanost Ukrajiny. Vyjádřili také neochvějnou solidaritu s Ukrajinci, kteří od loňského února čelí ruské agresi.

Německá nabídka Marderů a systémů Patriot je pro Berlín zásadním obratem ve vojenské pomoci Ukrajině. Kyjev o Mardery opakovaně žádal, Scholz ale dosud takové dodávky odmítal. Zdůvodňoval to tím, že Německo bude v pomoci vždy postupovat v souladu se spojenci, aby předešlo přímému konfliktu s Moskvou.

Německo i tak Ukrajině poskytuje významnou zbrojní pomoc a svým východoevropským spojencům za postsovětskou techniku předanou ukrajinským silám nabízí jako náhradu západní techniku. Česko takto bezplatně získá 14 starších bojových tanků Leopard 2A4 a jedno vyprošťovací vozidlo. První tank již česká armáda převzala na konci prosince.

Kromě Německa a USA rozhodla o další dodávce zbraní také Francie. Ta Ukrajině pošle stíhače tanků AMX-10 RC.

Putin vyhlásil klid zbraní na pravoslavné Vánoce. Je to cynická past, reagují Ukrajinci

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil ruské armádě zastavit palbu na frontové linii na Ukrajině od pátečního poledne do sobotní půlnoci, tedy po dobu pravoslavných Vánoc. Informovala o tom agentura TASS. K dočasnému příměří vyzval v předvečer svátku moskevský patriarcha Kirill, který stojí v čele ruské pravoslavné církve, aby se věřící mohli zúčastnit svátečních bohoslužeb. Pravoslavná církev slaví Vánoce 7. ledna podle juliánského kalendáře a bohoslužby se obvykle konají v noci ze 6. na 7. ledna.

Šéf Kremlu podle prohlášení své kanceláře reagoval na výzvu patriarchy Kirilla a nařídil ministrovi obrany, aby zavedl režim příměří podél celé linie dotyku na Ukrajině od 12:00 (10:00 SEČ) v pátek 6. ledna do 24:00 (22:00 SEČ) v sobotu 7. ledna.

"Vzhledem k tomu, že v oblastech bojů žije velký počet pravoslavných občanů, vyzýváme ukrajinskou stranu, aby vyhlásila příměří a umožnila jim účast na bohoslužbách na Štědrý den a také v Den narození Krista," uvedl podle webových stránek Kremlu Putin.

Kyjev na oznámení Kremlu zatím nereagoval. Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak už dříve výzvu patriarchy odmítl jako cynickou past. Moskevský patriarcha aktivně podporuje prezidenta Putina a jeho válku proti Ukrajině.

Ruská pravoslavná církev, žehnající militarizaci Ruska a vraždění a genocidě Ukrajinců, není žádná autorita, ale propagandista války, a tak její návrh není ničím jiným než součást propagandy a cynická past, reagoval na patriarchův návrh Podoljak.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.