Itálie a Spojené státy se rozhodly zavést povinné koronavirové testování cestujících z Číny. Opatření přichází poté, co Čína uvolnila svá přísná pandemická omezení a příští měsíc znovu umožní cesty do zahraničí svým turistům. Podle západních médií přitom Čína nyní čelí masivní vlně nákazy. Německo zatím pro zpřísnění svých opatření nevidí důvod a Francie takovou možnost zvažuje.

Spojené státy budou od všech cestujících starších dvou let přilétajících v letadlech z Číny vyžadovat negativní testy provedené ne více než dva dny před odletem, a to nehledě na jejich národnost nebo očkovací status. Opatření USA zavedou od 5. ledna, píše AFP.

Italský ministr zdravotnictví Orazio Schillaci dnes uvedl, že nařídil povinné testování všech cestujících z Číny, včetně těch, pro které je Itálie jen tranzitní zemí. U odebraných vzorků se bude také zkoumat varianta koronaviru. „Opatření je nezbytné pro zaručení trasování a zachycení možných variant viru a pro ochranu italského obyvatelstva,“ cituje ministra deník Corriere della Sera. Italské úřady se obávají zavlečení nové varianty covidu-19 na své území.

Po zasedání vlády Schillaci uvedl, že cestující s pozitivním testem půjdou do izolace. Podle italských médií vláda požádá Evropskou komisi o koordinaci na unijní úrovni, protože řada cestujících z Číny může přiletět do Itálie přes jinou zemi schengenského prostoru.  O koordinaci hovoří i české úřady.  

K přiměřenosti vyzvalo čínské velvyslanectví v Římě. „Vždy jsme věřili, že preventivní opatření před šíření epidemie musí být přiměřená a neměla by poškozovat obvyklé styky mezi populacemi,“ uvedla v prohlášení pro agenturu ANSA diplomatická mise.

Na milánském letišti Malpensa, kam přilétají spoje z Číny, test po cestujících už několik dní požadují. Není to ale povinnost, takže lidé mohou testování odmítnout. Podle údajů, které ve středu zdravotnické úřady zveřejnily, bylo v pondělí otestováno na 120 pasažérů z Číny a 52 procent z nich mělo test pozitivní.

Pro zpřísnění opatření vůči cestujícím z Číny nevidí zatím důvod Německo, uvedla agentura Reuters. „Podrobně sledujeme situaci v Číně, ale zatím nemáme náznaky, že tam vznikla nebezpečnější mutace (viru),“ uvedl mluvčí německého ministerstva zdravotnictví.

Bedlivě situaci v Číně sleduje také francouzské ministerstvo zdravotnictví, píše agentura AFP. „Prezident republiky (Emmanuel Macron) již požádal vládu o adekvátní opatření na ochranu Francouzů,“ cituje agentura AFP Elysejský palác. Ministerstvo zvažuje opatření v koordinaci na unijní úrovni a v souladu s vnitrostátní legislativou. Ta umožňuje zavést omezení při cestování z oblastí, kde se šíří nové a nebezpečné mutace koronaviru.

Povinné testování cestujících z Číny zavedly některé asijské státy, například Indie, Japonsko či Tchaj-wan.

Podle západních médií Čína po uvolnění opatření čelí silné vlně nákazy se stovkami tisíc nově nakažených za den. To Čína odmítá, podle ní je situace pod kontrolou.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.