Íránské úřady v pondělí odklonily letadlo směřující do Dubaje, aby zabránily manželce a dceři bývalého kapitána fotbalové reprezentace Alího Daeího opustit zemi. Uvedla to agentura Reuters. Daeí nedávno podpořil boj za práva žen v této islámské zemi, za což mu úřady zabavily pas.

Vláda Íránu letos čelí jedné z největších vln protestů od islámské revoluce z roku 1979. Odstartovala je v polovině září smrt mladé Íránky, kterou předtím zadržela mravnostní policie kvůli údajně nedostatečně zakrytým vlasům. Podle policie 22letá Mahsá Amíníová utrpěla infarkt, podle její rodiny i dalších zemřela na následky policejní brutality.

Do protestů se vedle řadových občanů zapojily i celebrity včetně těch sportovních, jako je Daeí. Třiapadesátiletý muž, který je se 109 góly druhým nejlepším reprezentačním střelcem historie po Portugalci Cristianu Ronaldovi, následky svých slov pocítil, když úřady v prosinci zavřely zlatnictví a restauraci, které vlastní.

V pondělí je podle všeho pocítily i jeho žena a dcera. Daeího manželce totiž úřady zakázaly vycestovat, a proto letadlu íránské společnosti Mahan Air, v němž cestovala, nařídily, aby přistálo na íránském ostrově Kiš v Perském zálivu, který leží nedaleko Dubaje.

„Skutečně nevím, co k tomu (úřady) vedlo. Chtěly zatknout teroristu?“ ptal se Daeí v reakci pro agenturu ISNA.

Podle organizace HRANA, která monitoruje porušování lidských práv v Íránu, bylo kvůli protestům zatčeno už na 18 500 lidí, přes 500 jich přišlo o život. Nejméně desítkám umělců, právníků, novinářů či celebrit bylo zakázáno vycestovat.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.