Evropské akcie zažily nejvýraznější týdenní propad od září, mezi investory rostou obavy z hospodářské recese. Panevropský index STOXX Europe 600 dnes klesl o 1,2 procenta a uzavřel na 424,74 bodu. Za celý týden tak ztratil téměř 3,3 procenta, napsala agentura Reuters.

Evropská centrální banka (ECB) i americká centrální banka (Fed) tento týden zvýšily úrokové sazby o 0,5 procentního bodu. Obě banky navíc signalizovaly, že budou muset ve zvyšování úroků pokračovat, aby dostaly pod kontrolu inflaci.

Zvyšování úroků pomáhá brzdit inflaci, obvykle má ale negativní vliv na hospodářskou aktivitu. „Panuje shoda na tom, že hrozba recese je pro příští rok skutečnou hrozbou,“ uvedl Giuseppe Sette z investiční platformy Toggle. „Pokud příští rok nastane výrazná recese, povede to k poklesu firemních zisků,“ dodal.

Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. Celé díly poslouchejte na

Hlavní index frankfurtské akciové burzy DAX dnes ztratil 0,67 procenta a uzavřel na 13 893,07 bodu. Index francouzských akcií CAC 40 se snížil 1,08 procenta na 6452,63 bodu a index londýnské burzy FTSE 100 klesl o 1,27 procenta na 7332,12 bodu.