Ruské jednotky na Ukrajině nadále usilují o dobytí vesnic v okolí Lymanu a města Bachmut v Doněcké oblasti, kde Rusové za poslední den provedli desítky leteckých a raketových útoků. Pod palbou jsou stále i ukrajinské pozice v Chersonu a okolí. Ukrajinský generální štáb ve svém ranním hlášení informoval, že okupační úřady pokračují v práci na připojení Záporožské jaderné elektrárny k ruskému energetickému systému. Ruskem dosazený starosta východoukrajinského Doněcku Alexej Kulemzin na telegramu uvedl, že ukrajinské síly ráno ostřelovaly centrum města a podle místních úřadů bylo zraněno devět lidí a jeden přišel o život.

Server Ukrajinska pravda napsal, že pod ruskou palbu se za poslední den dostalo 19 obcí v Chersonské a Záporožské oblasti. Rusové se tam 9. listopadu stáhli na východní břeh Dněpru a od té doby pravidelně ostřelují Cherson. Podle Kyryla Tymošenka z ukrajinské prezidentské kanceláře si ostřelování nedávno osvobozeného Chersonu vyžádalo dvě oběti na životech v centru města. Oba lidé byli zabiti zhruba 100 metrů od budovy regionální správy, kterou zasáhlo ostřelování ve středu.

Ukrajinský generální štáb také upozornil, že ruská armáda, ačkoliv se stáhla na levý břeh řeky, má stále pod kontrolou trojici větších ostrovů v ústí Dněpru. Z jednoho z nich ruské jednotky násilně evakuovaly Ukrajince, kteří tam žili.

Proruské úřady na anektovaném východě Ukrajiny uvedly, že Doněck byl dnes ráno terčem "nejmasivnějších" úderů ze strany Ukrajiny od roku 2014. "Přesně v 7:00 vystavili centrum Doněcku nejmasivnějšímu útoku od roku 2014," uvedl proruský starosta Kulemzin. "Čtyřicet raket bylo odpáleno ze salvových raketometů BM-21 Grad na civilisty v našem městě," dodal. Řekl, že jde o válečný zločin. Tvrzení o ostřelování však zatím nebylo možné nezávisle ověřit.

Kulemzin dále uvedl, že útokem byly poničeny školka, škola, univerzita, nemocnice a katedrála. Ruská média rovněž zveřejnila záběry zachycující kouř stoupající z poškozených budov, střepy v ulicích či ohořelý automobil. Velitelství územní obrany samozvané Doněcké lidové republiky (DNR) na telegramu uvedlo, že bylo zraněno devět lidí, včetně dítěte narozeného v roce 2012, a jeden člověk zemřel.

Ukrajinské zdroje nadále upozorňují na hrozbu ruských úderů na civilní infrastrukturu po celé Ukrajině, které v minulých týdnech zapříčinily rozsáhlé výpadky proudu a změnily také formu mezinárodní materiální pomoci Ukrajině, která nyní zahrnuje i komponenty potřebné k obnovení a ochraně energetické infrastruktury.

Ukrajinský generál Oleksij Hromov dnes podle agentury Reuters řekl, že Rusko chce z války na Ukrajině učinit "dlouhou konfrontaci". Rusko podle něj rovněž využívá území Běloruska k výcviku nových divizí. Pravděpodobnost spuštění vojenské operace z běloruského území však podle něj zůstává nízká.

Dětské cely v Chersonu

Ruská okupační vojska v ukrajinském Chersonu zadržovala a týrala i děti, uvedl ve středu ukrajinský ombudsman Dmytro Lubinec. Děti dostávaly vodu každé dva dny a byly drženy prakticky bez jídla, dodal Lubinec podle agentury Reuters. Vyšetřovatelé po osvobození města objevili „dětské cely“, byly součástí jedné ze čtyř dosud odhalených mučíren ve městě. Tvrzení není možné nezávisle ověřit, Rusko odmítá, že by s civilisty špatně zacházelo.

„V Chersonské oblasti jsme našli deset mučíren, z toho čtyři ve městě Cherson,“ řekl Lubinec. „V jedné z mučíren jsme našli oddělenou místnost, celu, kde byly drženy děti... dokonce i okupanti ji tak nazývali – dětská cela,“ dodal ombudsman. Cela se od sousedních místností lišila pouze tím, že na podlaze ležely tenké rohože, popsal.

V celách se podle Lubince ocitly děti, které v očích okupantů kladly odpor. Čtrnáctiletý chlapec například za fotografování zničené ruské vojenské techniky. Na děti byl činěn psychologický nátlak. Vojáci jim například tvrdili, že je rodiče opustili a už se nikdy nevrátí, popsal metody Lubinec.

Lubinec také uvedl, že od začátku invaze v únoru bylo do Ruska odvezeno přibližně 12 tisíc ukrajinských dětí, z toho 8600 násilím.

Cherson, jediné oblastní centrum, které se podařilo ruské armádě od únorového vpádu na Ukrajinu alespoň dočasně ovládnout, ukrajinská armáda znovu dobyla 11. listopadu. Od té doby ruské síly město pravidelně ostřelují z druhého břehu řeky Dněpr, což má za následek civilní oběti.

Nad vodou nás drží černý humor. Ukrajina zvítězí, říká český paramedik na Ukrajině

Nad vodou nás drží černý humor. Ukrajina zvítězí, říká český paramedik na Ukrajině

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist