Policie v Bruselu v pátek provedla šestnáct razií v rámci vyšetřování podezření z praní špinavých peněz a korupce. Ta se má týkat některých pracovníků Evropského parlamentu (EP) a nejmenované země Perského zálivu. Mezi zadrženými je místopředsedkyně EP, Řekyně Eva Kailiová, členka socialistické frakce europarlamentu. Řecký list Kathimerini napsal, že kvůli vyšetřování korupce už Kailiovou ze svých řad vyloučila její řecká domovská strana PASOK. O odvolání Kailiové z funkce místopředsedkyně musí rozhodnout Evropský parlament.

Řečtí socialisté také europoslankyni vyzvali, aby se vzdala mandátu. „Zatím však nechce mandát přenechat někomu jinému, protože by to vedlo ke ztrátě parlamentní imunity,“ řekl agentuře AFP jeden zákonodárce z řeckých socialistů.

Podle italských médií je mezi zadrženými i šéf Mezinárodní konfederace odborových svazů (ITUC) Luca Visentini. Krom něj měla policie zadržet i řadu dalších Italů působících v Bruselu.

Mezi nimi je například bývalý italský europoslanec Pier Antonio Panzeri. Ten si podle italských médií se svými blízkými užíval nákladné dovolené za desítky tisíc eur. Italská policie zadržela i manželku a dceru levicového politika. Soud je poslal v sobotu do domácí vazby a v příštích týdnech by měl rozhodnout o jejich vydání do Belgie.

O nekalých praktikách podle vyšetřovatelů věděly i dcera Silva Panzeriová a manželka Maria Dolores Colleoniová. Ta o aktivitách svého muže mluvila jako o „machinacích“ a měla obavy z nákladného životního stylu své rodiny. „Nemůžeme si dovolit utratit za dovolené 100 tisíc eur jako loni,“ citují italské deníky z policejních odposlechů.

Významnou roli v kauze má vedle Panzeriho i další Ital v Evropském Parlamentu Francesco Giorgi. Ten působí jako asistent socialistického poslance Andrey Cozzoliniho, který není vyšetřován, a je partnerem Kailiové.

Většina zatčených, kteří podle tisku jednali ve prospěch Kataru, měla blízko k sociálním demokratům. Mezi vyslýchanými byl i jeden asistent europoslance z klubu Evropské lidové strany, napsal deník Le Monde.

Visentini ještě nedávno řídil evropskou odborovou centrálu (ETUC). Zadržen a vyslýchán byl také bývalý socialistický europoslanec Pier Antonio Panzeri, který odešel z EP v roce 2019, ale zachoval si mezi europoslanci vliv. Belgická policie vydala zatykač i na jeho manželku a dceru, které žijí na severu Itálie.

Podle deníku Le Monde vyšetřovatelé, které vede zkušený protikorupční soudce Michel Claise, udělali v pátek řadu domovních prohlídek a zajistili 600 tisíc eur (zhruba 15 milionů korun). Policie prohledala i kanceláře dvou belgických europoslanců.

Většina zadržených a vyšetřovaných má blízko k Pokrokovému spojenectví socialistů a demokratů (S&D), což je druhá největší frakce v EP. Podle jednoho nejmenovaného francouzského europoslance, kterého cituje list Le Monde, členové S&D výrazně zmírnili text, ve kterém EP kritizoval Katar za porušování práv zahraničních zaměstnanců, kteří pracovali na výstavbě infrastruktury pro fotbalové mistrovství světa. Socialisté také hlasovali proti nejtvrdším pozměňovacím návrhům.

Agentura DPA připomíná, že ještě 21. listopadu Kailiová v EP vystoupila s projevem, v němž v souvislosti s mistrovstvím světa ve fotbale vyzdvihovala reformy v pořadatelské zemi Kataru, které podle ní inspirovaly arabský svět. Například v oblasti pracovního práva je podle 44leté političky tato země průkopníkem.

Přitom právě kvůli porušování práv zahraničních pracovníků se na Katar už během let příprav mistrovství světa snášela tvrdá kritika neziskových organizací a některých západních politiků.

Katar nařčení z uplácení odmítá. „Všechna tvrzení o špatném počínání katarského státu jsou výsledkem vážné dezinformace,“ řekl agentuře AFP mluvčí katarské vlády.

Sociálnědemokratická frakce, která pozastavila členství místopředsedkyni Kailiové, uvedla, že má vůči korupci nulovou toleranci. „Plně spolupracujeme s úřady,“ informoval klub, jenž ale nechtěl vyšetřování podrobněji komentovat. Vyšetřování odmítl oficiálně komentovat také Evropský parlament, kterým podle deníku Le Monde skandál otřásl.

Policejní operace byly zaměřeny zejména na asistenty pracující pro evropské zákonodárce. V Evropském parlamentu zasedá 705 volených poslanců z 27 členských zemí bloku. Každý z nich má několik pomocníků.

Zatím to vypadá, že se policejní zátah netýká nikoho z Česka. To potvrzují i oslovení čeští europoslanci. „Asi to bude velký skandál, ale myslím si, že z českých europoslanců v tom nikdo nefiguruje,“ řekl ČTK europoslanec Alexandr Vondra (ODS).

Podle nevládní protikorupční organizace Transparency International nejde o ojedinělý případ. „Evropský parlament po desetiletí poskytoval půdu kultuře beztrestnosti... a absolutnímu nedostatku nezávislé etické kontroly,“ uvedla Transparency International.