Opoziční představitelé pěti ruských regionálních zastupitelstev vyzvali prezidenta Vladimira Putina, aby vydal dekret, jenž formálně ukončí částečnou mobilizaci. Tu šéf Kremlu vyhlásil v září, aby posílil invazní ruská vojska na Ukrajině. Regionální politici tvrdí, že bez příslušného prezidentského výnosu vzniká v zemi právní nejistota, je možné povolávat další Rusy do armády a velitelům to umožňuje odepřít svým podřízeným propuštění ze služby, napsala v úterý agentura Reuters.

Podle ní se na Putina obrátili opoziční politici z liberální strany Jabloko z Petrohradu, Moskvy, Pskova, Velikého Novgorodu a Karélie.

Opoziční zastupitelka v karelském zákonodárném sboru Emilija Slabunovová uvedla, že bez příslušného dekretu nemohou ti, které úřady už odvedly, opustit ozbrojené síly. Velitelé je odmítli propustit a odvolání proti tomu u soudu nikam nevedlo, řekla. Soudy se podle ní stavěly na stranu velitelů s odkazem na to, že Putinův zářijový mobilizační dekret stále platí.

Právníci Reuters potvrdili, že se tak stalo nejméně ve dvou případech – v jednom u Moskvy a dalším v Čitě na Sibiři. „Zastupujeme naše voliče a tyto naše výzvy jsou výsledkem četných výzev občanů,“ uvedla Slabunovová.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle Reuters na otázku, zda Kreml ví o této iniciativě regionálních zastupitelů, uvedl, že na téma mobilizace „už vše vyjasnil“ a nemá co nového říci.

Je vzácné a riskantní, aby volení představitelé veřejně napadali Kreml ohledně války na Ukrajině, poznamenal Reuters. V souvislosti s invazí Rusko zavedlo zákony, které stanovují dlouhé tresty vězení za „diskreditaci“ ozbrojených sil nebo šíření „falešných zpráv“ o nich.

Putin po porážkách na bojišti vyhlásil 21. září takzvanou částečnou mobilizaci. Ruské ministerstvo obrany na konci října oznámilo, že po povolání 300 tisíc rezervistů mobilizace končí. Stalo se tak po týdnech chaosu, kdy ze země uprchly statisíce Rusů ve snaze vyhnout se povolání do armády a přicházela řada zpráv o povolávání mužů nezpůsobilých služby. Kreml tehdy uvedl, že formální výnos k ukončení mobilizace není nutný, napsal Reuters.