Kremelská propaganda se po řadě neúspěchů na bojišti nebo nepopulární mobilizaci snaží různými prostředky zvýšit ochabující nadšení Rusů pro válku na Ukrajině. Ruští diváci se tak například dozví, že v případě porážky ruské armády Západ potrestá každého Rusa, píše list The Times.

„Za viníky budou považováni všichni bez výjimky, bez ohledu na to, zda se nacházejí na území Ruska, nebo mimo něj," uvedla přední ruská moderátorka Olga Skabejevová. "V sázce je existence naší země i existence všech ruských občanů," varovala hlasatelka kanálu Rossija 1 a dodala, že po porážce Moskvy bude okamžitě zatčen každý jednotlivý Rus žijící v zahraničí, i ti, kteří nemají žádné vazby na Kreml.

Přední ruská propagandistka a šéfredaktorka státní televize RT Margarita Simoňjanová varovala Rusy před "nepředstavitelnými" dopady ukrajinského vítězství. "Pokud bychom nezvládli vyhrát, Haag, ať už skutečný nebo hypotetický, si přijde i pro metaře, který zametá dlažební kostky za Kremlem," uvedla Simoňjanová s odkazem na Mezinárodní trestní soud (ICC) v nizozemském Haagu.

Jedinou možností je nyní pro Moskvu pokračovat v ostřelování ukrajinské energetické infrastruktury, uvedla Simoňjanová, podle které Západ hodlá Rusko stíhat tak jako tak. "No a co, že bude další kyjevská čtvrť bez elektřiny?" uvedla šéfredaktorka RT.

Rusko, které vpadlo na Ukrajinu letos 24. února, se od léta potýká s ukrajinskou protiofenzivou. Kvůli útokům ukrajinských jednotek se musely ruské síly stáhnout ze severovýchodní Charkovské oblasti nebo části Chersonské oblasti včetně oblastní metropole Chersonu, kterou držely takřka od začátku invaze. Ruský prezident Vladimir Putin v září vyhlásil mobilizaci.

Server Meduza na konci listopadu napsal o výsledcích neveřejného průzkumu veřejného mínění, podle kterého je pro pokračování války jen 25 procent všech Rusů. Uvedl také, že Kreml, který není ochoten k ústupkům a nehodlá se vzdát zabraného území Ukrajiny, se sotva bude ohlížet na názor účastníků průzkumu.

O potížích ruského režimu udržet si veřejnou podporu v uplynulých dnech informovalo i britské ministerstvo obrany, podle kterého "bude pro Kreml stále obtížnější udržet si mezi obyvatelstvem i jen tichý souhlas".

Simoňjanová, Skabejevová i třeba další televizní moderátor a šiřitel kremelské propagandy Vladimir Solovjov už dříve prohlásili, že by raději viděli svět zničený jadernu válkou, než porážku Ruska na Ukrajině. "Žádný Haag už nebude, nebude tu už nic. Z celého světa zbyde jen popel," uvedl Solovjov v rozhovoru se Simoňjanovou.

Část Rusů dobrovolně cvičí

Ve sportovním klubu, který se nachází kousek za Moskvou a který vede bývalý kapitán ruských speciálních sil, sedm desítek žen a mužů v sobotu trénovalo s automatickými puškami. Mnozí se učí vojenským schopnostem pod vlivem války proti sousední Ukrajině, píše agentura Reuters v reportáži z Krasnogorsku, jenž leží asi 22 kilometrů severozápadně od centra Moskvy a dva kilometry od okružní dálnice obklopující ruskou metropoli (MKAD).

Spojené státy a Západ odsoudily ruskou invazi na Ukrajinu jako zničující postimperiální loupež území, ale v Rusku se někteří Rusové dívají odlišně na to, co Kreml nazývá „speciální vojenskou operací“.

Ruský prezident Vladimir Putin pokládá konflikt za zlomový okamžik, kdy se Rusko po desítky let ponižování od rozpadu Sovětského svazu konečně postavilo arogantní nadvládě Západu. Rusko podle Putina brání Rusy na Ukrajině proti dekadentnímu Západu, který se chce zmocnit ohromného přírodního bohatství v Rusku a vyhladit ruskou civilizaci. Západ takové spiknutí popírá.

Vzestup vlastenectví mezi Rusy je takový, že vede některé civilisty, jako je jednatřicetiletý Vladimir, k tomu, že se přihlásili do kurzu válčení v městském prostředí. Vede jej Ilja Šadrikov, který býval kapitánem u elitní jednotky Alfa speciálních sil ruské tajné služby FSB.

„Cvičíme se v městském válčení, což by pro nás civilisty, kteří nesloužili v armádě, mohlo být velice užitečné, pokud bychom museli bránit naše domovy nebo kdyby nás poslali na frontu bránit naši vlast,“ vysvětluje Vladimir, potící se v neprůstřelné vestě a v přilbě. Předtím absolvoval 45minutovou lekci s kalašnikovem. „Potřebujeme vyhrát,“ zdůraznil. Své příjmení neprozradil.

Rusko ani Ukrajina neuvádějí své ztráty, ale podle odhadu amerických vojáků už desítky tisíc vojáků na obou stranách byly zabity či zraněny. Neznámý je i počet civilních obětí.

Průzkumy veřejného mínění – ačkoliv mohou panovat pochyby o jejich přesnosti za války – ukazují, že jasná většina Rusů podporuje válku a že Putinova obliba je vyšší než před válkou. Aktuálně se pohybuje kolem 80 procent.

Hodně mladých Rusů, zvláště ve velkých městech, projevuje daleko méně nadšení a i důvěry ve státní televize, které jsou hlavním komunikačním kanálem pro šíření kremelské interpretace konfliktu. Desetitisíce, ne-li statisíce Rusů opustily Rusko, aby se vyhnuly povolání do bojů na Ukrajině. Objevily se skupiny matek kritizujících válku a Putina.

Šadrikovův klub Jaropolk v Krasnogorsku je důkazem, že po letech zklamání a deziluzí po rozpadu Sovětského svazu opět ožilo ruské bojechtivé vlastenectví. Klub, pojmenovaný po slovanském bohovi jara a zvenčí pomalovaný v barvách ruské trikolory, je uvnitř vyzdoben plakáty a dětskými kresbami na podporu války. Jedna dětská kresba zachycuje, jak se ruský medvěd přetahuje s americkým strýčkem Samem a Evropskou unií o Ukrajinu. Vstup do tělocvičny zdobí obrovský Putinův portrét. Videa v klubu ukazují výcvikové lekce za doprovodu populární písně, ve které zní verše: „Bojte se, my Rusové přicházíme.“

Šadrikov v maskovací uniformě ukazuje civilistům, jak správně držet útočné pušky AK-74 a AK-103, jak útočit ve skupině dvou či tří vojáků, jak se stáhnout se zraněným kolegou pod palbou a jak zajmout nepřítele.

Pro Šadrikova, který za svou službu u speciálních jednotek byl vyznamenán medailí za hrdinství, je klub, který založil v roce 2011, místem, které pomáhá semknout ruskou společnost proti vnitřnímu a vnějšímu nepříteli.

„Tady si nehrajeme s hračkami. Když se okolo Ruska kupí temná mračna, Rusové se sjednocují,“ řekl agentuře Reuters.

Jednotka Alfa, založená jako součást KGB v roce 1974, patří k nejelitnějším speciálním silám. V minulosti byla nasazena v Afghánistánu, Čečensku, na Blízkém východě a při různých krizích se zajetím rukojmích. Klub Jaropolk vybírá na novoroční dárky vojákům na frontě a ženské členky jim píší dopisy. V tělocvičně se sice zrovna nestřílí „ostrými“, ale visí tu jako terče portréty vůdce nacistického Německa Adolfa Hitlera. Jiné výcvikové lekce se týkají orientace a navigace či poskytování první pomoci.

Rusko vykládá konflikt na Ukrajině jako pokus zničit neonacisty pronásledující podle Moskvy ruskojazyčné obyvatelstvo. Ukrajina jakékoliv pronásledování popírá. Podle Západu jsou ruská tvrzení nepravdivá a neospravedlňují vpád do sousední země.

„Přišla jsem sem, protože to velice souvisí se speciální operací – a není jasné, co se ještě stane,“ vykládá třicátnice Xenija, lapající po tréninku po dechu. „(Ruská) společnost je teď semknutější a pevnější, jak se zřejmě vždycky stává za těžkých časů,“ dodala.

Dezertér střílel po policistech

Dezertér z ruské armády střílel z kulometu po policistech na předměstí Novošachtinsku na jihozápadě Ruska. Jednoho z policistů zranil, napsala v úterý agentura TASS s odvoláním na ruské úřady. Ty vyzvaly obyvatele Novošachtinsku, aby vyklidili ulice a schovali se do bezpečí.

„Podle předběžných údajů se po policistech střílelo z kulometu. Nejspíše střílel dezertér. Pátrají po něm,“ citoval TASS nejmenovaný policejní zdroj. Podezřelý v maskovací uniformě po střelbě unikl z místa incidentu a ukryl se, dodala agentura.

Úřady v Novošachtinsku vyzvaly obyvatele, aby vyklidili ulice, schovali se do budov a sami se nepokoušeli zadržet pachatele útoku na policisty.

Novošachtinsk, ve kterém žije asi 100 000 lidí, se nachází asi 20 kilometrů od hranic s Ukrajinou. Za sovětských dob bývalo město centrem těžby uhlí v Rostovské oblasti, ale šachty už byly zavřeny.