Rusko se snaží udržet dobytá území na východě a jihu Ukrajinu, ve směru na Bachmut a Avdijivku útočí na ukrajinské síly. Ruské pozemní jednotky v tom podporuje letectvo, uvedl v úterý ukrajinský generální štáb v pravidelném ranním hlášení. Podle analytiků amerického Institutu pro studium války (ISW) mají ruské síly v okolí Bachmutu územní zisky.

Rusko „nepřestává s údery na civilní infrastrukturu“, uvedl generální štáb s odkazem na vzdušné útoky na ukrajinská města a energetickou infrastrukturu, které Moskva pravidelně podniká od začátku letošního října. Naposledy udeřila v pondělí, kdy podle Kyjeva vyslala nad Ukrajinu 70 střel s plochou dráhou letu, z nichž se jich nejméně 60 podařilo sestřelit.

Podle ukrajinského velení ovšem Rusko nepřestává ani v ostřelování obcí a pozic ukrajinských vojáků podél frontové linie, zejména na severovýchodě a východě Ukrajiny. O den dříve generální štáb psal o ostřelování v okolí Chersonu na jihu země.

„Ve směru na Bachmut a Avdijivku nepřítel soustředí své hlavní snahy na ofenzivní operace, čímž se snaží vylepšit svou strategickou pozici,“ uvádí v hlášení ukrajinský generální štáb.

Zprávy ani jedné ze stran nelze v době konfliktu bezprostředně nezávisle ověřit.

Ruské síly podle ISW v okolí Bachmutu dosahují „pravidelných územních zisků“. Město, které je významnou dopravní křižovatkou, však ještě neobklíčily a pokračují v ofenzivních operacích v okolí Avdijivky a Doněcku, které leží zhruba 50 kilometrů jižně od Bachmutu.

Mluvčí východního uskupení ukrajinských sil Serhij Čerevatyj uvedl, že ruská armáda se všemi silami snaží Bachmut dobýt, aby prokázala „alespoň nějaký úspěch“ a mohla postoupit směrem na Pokrovsk, Slovjansk a Kramatorsk, což jsou poslední velká sídla Doněcké oblasti, která zůstávají pod kontrolou Ukrajiny.

V bojích o Bachmut padlo v posledních dnech pět dobrovolníků z Gruzie, kteří bojovali v ozbrojených silách Ukrajiny. Podle ruskojazyčného vydání zpravodajského serveru BBC to uvedl šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak.

„V posledních dnech byla u Bachmutu obklíčena skupina ukrajinských vojáků a gruzínských dobrovolníků. Víme o zraněném gruzínském veliteli a pěti mrtvých gruzínských vojácích,“ napsal v neděli Jermak na sociální síti Telegram.

Podle gruzínských médií by na ukrajinské straně mohlo bojovat až 1500 občanů Gruzie, ať už těch, kteří na Ukrajině žili před začátkem invaze, tak těch, kteří tam dorazili po začátku války.

Ukrajinští představitelé signalizovali, že jejich armáda plánuje v nadcházejícím zimním období pokračovat v protiofenzivních operacích, aby upevnila nedávné územní zisky a zabránila ruským silám chopit se iniciativy na bojišti, napsal v pondělí ve svém pravidelném hodnocení situace ISW.

Mluvčí východního uskupení ukrajinských sil Serhij Čerevatyj podle zprávy ISW v neděli prohlásil, že zmrzlá půda umožní pohyb kolovým a pásovým vozidlům a že ukrajinské síly svou techniku připravují na zimní operace. Zároveň podle něj špatně vycvičení mobilizovaní ruští vojáci a bojovníci rekrutovaní Wagnerovou (v ruštině Vagnerovou) skupinou v ruských věznicích nejsou na zimní operace připraveni.

Další raketové útoky

Ruské jednotky v noci na neděli podnikly raketový útok na energetická zařízení ukrajinského města Záporoží a ostřelovaly také Kryvyj Rih. V tomto jihoukrajinském průmyslovém městě zahynul podle místní správy nejméně jeden člověk. Informoval o tom ve svém ruskojazyčném vydání server BBC News.

„Okupanti tentokrát svými střelami zasáhli průmyslovou a energetickou infrastrukturu města,“ uvedl na internetu tajemník záporožské radnice Anatolij Kurtev. Úplné informace o škodách a obětech se podle něj upřesňují.

„Rusové po půlnoci vypálili na Kryvyj Rih tři rakety. Mířili na průmyslový podnik. Zahynul zaměstnanec. Záchranáři jeho tělo vytáhli ze sutin zničené továrny,“ napsal na telegramu šéf Dněpropetrovské oblasti Valentyn Rezničenko. Tři další lidé jsou dle něho zranění.

Ruští vojáci v noci na pondělí dělostřelectvem ostřelovali také Nikopol a jeho okolí včetně obce Marhanec. Informace o případných škodách a obětech správa zjišťuje, napsal Rezničenko.

Ruské útoky na ukrajinskou energetickou infrastrukturu způsobují od začátku října opakované výpadky proudu a připravují miliony domácností o teplo v době, kdy teploty klesají pod bod mrazu.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém pravidelném večerním projevu v neděli apeloval na vytrvalost a nezdolnost Ukrajinců. „Musíme být ještě odolnější a jednotnější, abychom přečkali tuto zimu,“ prohlásil.

Rusy válka nezajímá, konzumují propagandu. Částečně se na tom podílím i já, říká Just

Rusy válka nezajímá, konzumují propagandu. Částečně se na tom podílím i já, říká Just