Ukrajinské ozbrojené síly odrazily za uplynulý den útoky ruské invazní armády u šesti obcí na východě země, informuje ve své pravidelné ranní svodce o vývoji bojů ukrajinský generální štáb. Prezident Volodymyr Zelenskyj podle agentury Reuters situaci na frontě označil za složitou.

„Navzdory extrémně velkým ztrátám se okupanti stále pokoušejí postoupit v Doněcké oblasti, získat oporu v Luhanské oblasti, posunout se do Charkovské oblasti, plánují něco na jihu," uvedl Zelenskyj ve svém pravidelném večerním videoposelství.

Luhanská a Doněcká oblast jsou součástí východoukrajinského Donbasu, kde se už měsíce odehrávají těžké boje. Z takřka celé Charkovské oblasti Ukrajinci invazní síly vytlačili v září, v listopadu pak získali znovu kontrolu nad jihoukrajinským městem Cherson, které Rusové okupovali prakticky od začátku invaze.

"V uplynulých 24 hodinách jednotky obranných sil (Ukrajiny) odrazily útoky okupantů u obcí Stelmachivka v Luhanské oblasti a Bilohorivka, Bachmutske, Pervomajske, Nevelske a Marjinka v Doněcké oblasti," uvádí ukrajinský generální štáb.

Velení ukrajinských ozbrojených sil dále mimo jiné tvrdí, že ruská armáda provedla dva raketové údery na civilní objekty v obci Kivšarivka v Charkovské oblasti a ve městě Slovjansk v Doněcké oblasti. "Nepřítel nepřestává ostřelovat jednotky našeho vojska a obce na pravém břehu řeky Dněpr, včetně Chersonu," píše generální štáb. Upozornil také, že nadále existuje hrozba raketových úderů Rusů na kritickou infrastrukturu země.

Ukrajinský ministr energetiky Herman Haluščenko podle agentury Unian uvedl, že situace v energetickém systému se každým dnem zlepšuje a technici pracují na zvýšení objemu výroby energií. Pokud nedojde k dalšímu ruskému bombardování energetické soustavy, bude podle něj možné v blízké budoucnosti stabilizovat systém a zkrátit dobu výpadků v dodávkách proudu, uvedl Haluščenko. Premiér Denys Šmyhal v úterý uvedl, že po ruských raketových útocích z minulého týdne v zemi stále chybí asi 30 procent elektřiny.

Server Ukrajinska pravda rovněž s odvoláním na místní úřady informuje o ruském dělostřeleckém ostřelování míst v Dněpropetrovské oblasti, kde v úterý odpoledne utrpěla zranění jedna starší žena. Ostřelována byla rovněž severoukrajinská Sumská oblast, píše web. O případných raněných tam neinformuje.

Šéf správy Záporožské oblasti Oleksandr Staruch ráno uvedl, že ruský raketový úder poškodil v noci na dnešek rozvod plynu v jedné z obcí regionu. "Požár byl rychle uhašen, ale tři ulice zůstaly bez plynu. Naštěstí se nic nestalo lidem, a to je hlavní," napsal na svém telegramovém účtu Staruch.

Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu není možné v podmínkách války bezprostředně nezávisle ověřit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist