Dočasný nedostatek benzinu sužuje až čtvrtinu maďarských čerpacích stanic. Až stovku z nich vlastní tamní ropná a plynárenská společnost MOL. Informoval o tom v úterý zpravodajský server telex.hu, který nedostatek vysvětluje údržbou v rafinerii společnosti MOL a zvýšenou poptávkou související s cenovým stropem pro pohonné hmoty zavedeným maďarskou vládou.

Částečné výpadky, které trvaly několik hodin, postihly v posledních dnech asi pětinu všech čerpacích stanic MOL, uvedla firma na svém webu. MOL vlastní v Maďarsku přibližně 500 čerpacích stanic.

Společnost dále uvedla, že od zavedení cenového stropu pro pohonné hmoty poptávka na jejích čerpacích stanicích skokově vzrostla, zatímco konkurence výrazně snížila dovoz. MOL v posledních měsících "do určité míry" zásoboval asi 1700 z 2000 čerpacích stanic v Maďarsku, sdělila firma serveru telex.hu.

Rafinerie společnosti MOL ve městě Százhalombatta u Dunaje blízko Budapešti stále pracuje na částečný výkon a není jasné, kdy bude ukončena údržba. "Tento týden je ještě třeba počítat s nedostatkem dodávek," uvedl MOL.

Vláda premiéra Viktora Orbána zavedla omezení cen pohonných hmot loni v listopadu, ale problémy se zásobováním ji v červenci donutily rozsah programu zúžit, takže řidiči služebních vozů již nemohli nakupovat za sníženou cenu. V pondělí vláda uvedla, že Maďarsko může zachovat cenový strop i po 1. lednu pouze v případě, že dodávky ropy z Ruska budou proudit bez přerušení a rafinerie v Százhalombattě bude fungovat nepřetržitě.

Začátkem tohoto měsíce společnost MOL informovala, že dočasně omezuje dodávky pohonných hmot některým maloobchodníkům. Zdůvodnila to "výrazným" poklesem dodávek ropy z Ruska a údržbou rafinerie.