DEN DVOUSTÝ ŠEDESÁTÝ DEVÁTÝ, 19. listopadu

„Ukrajina je solar plexus moderní geopolitiky. Soustřeďuje všechny nejbolavější otázky naší doby – jaderné zastrašování, potravinovou bezpečnost, globální energetický systém. A především snahy o zničení světového řádu, pokusy o násilné přetvoření území a hranic států. Na Ukrajině se ukáže, jestli jsou demokracie schopny se tomuto bránit.“ S tímto citátem přišel jeden můj známý, který sleduje americké volby. Takto hodnotí roli Ukrajiny hvězdy politologie, nebo alespoň některé z nich. A na tuto roli bychom neměli zapomínat ani během voleb do Kongresu! Žena v domácnosti v Kentucky a burzovní makléř na Manhattanu, černošský aktivista v Alabamě a filmový režisér v Hollywoodu musí pochopit souvislost mezi svými rozhodnutími a budoucím osudem vesnice v dněperské stepi. Tato vesnice, a vlastně celá Ukrajina, se může stát buď Putinovou kořistí, nebo symbolem budoucích demokracií.

„Tchajwanský problém, stejně jako obrysy nového bipolárního, americko-čínského světa, se teď řeší i na Ukrajině. Naše budoucnost zraje v tomto čtverci – mezi USA, Čínou, Ukrajinou a Ruskem,“ dodává se zanícením můj kamarád. „Jako výhonek lopuchu na čtvercovém záhonu,“ dodávám já. Vždycky mě trochu rozčilují tyhle „geopolitické“ představy, „světové šachovnice“ a „chapadla neviditelných vlád“. Kyjevský elektrikář, který navíjí kabely v rozbombardované elektrárně, a tankista u Záporoží, který si mění promočené boty za o něco méně promočené,
jsou zodpovědní za obyvatele Tchaj-wanu! Za budoucí světový řád!

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska z Prahy a zpravodajka HN v Bruselu Kateřina Šafaříková.