Polský vicepremiér a ministr obrany Mariusz Blaszczak prohlásil, že požádal Německo, aby systémy protivzdušné obrany Patriot, které dříve Berlín nabídl Varšavě, poslalo na Ukrajinu. Reagoval tak na středeční rozsáhlé ruské vzdušné údery proti Ukrajině. V pondělí Blaszczak uvedl, že Polsko přijme nabídku Německa, a dodal, že chce umístit mobilní raketové systémy u hranic s Ukrajinou.

„Po dalších raketových útocích Ruska jsem se obrátil na Německo, aby baterie Patriot nabídnuté Polsku byly převezeny na Ukrajinu a rozmístěny na její západní hranici," napsal dnes polský ministr na twitteru. "To umožní ochránit Ukrajinu před dalšími oběťmi i výpadky proudu a zvýší to bezpečnost u naší východní hranice," dodal.

Německá vláda nabídla Polsku systém Patriot poté, co minulý týden dopadla u polské obce Przewodów poblíž ukrajinských hranic raketa a zabila dva lidi. Podle západních činitelů šlo zřejmě o střelu ukrajinské protiletecké obrany, která se bránila tehdejší smršti ruských raket, kterými chce Moskva vyřadit z provozu ukrajinskou energetickou infrastrukturu.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve středu vyzval Radu bezpečnosti OSN, aby podnikla kroky, které zastaví ruské nálety na klíčovou infrastrukturu v zemi. „Jen během jednoho dnešního dne to bylo 70 raket. Tak vypadá ruský teror," řekl Zelenskyj prostřednictvím videohovoru, který sledovali ostatní účastníci přítomní v jednací síni Rady bezpečnosti v New Yorku. Jak Zelenskyj dodal, zasaženy byly i nemocnice, školy, dopravní infrastruktura a rezidenční oblasti.

Ukrajina očekává "velmi tvrdou reakci" světa na dnešní nálety, doplnil ukrajinský prezident. Jak k tomu nicméně poznamenala agentura Reuters, je velmi nepravděpodobné, že by Rada bezpečnosti v reakci na výzvu nějaké kroky podnikla. Jejím členem je totiž Rusko, které má právo veta.

Zelenskyj v této souvislosti vyzval k tomu, aby bylo Rusku odepřeno hlasovat o jakémkoli rozhodnutí, které se týká jeho kroků. "Nemůžeme být rukojmími jednoho mezinárodního teroristy," dodal.

Jak uvedla americká velvyslankyně při OSN Linda Thomasová-Greenfieldová, ruský prezident Vladimir Putin "jasně využívá zimu jako zbraň, aby ukrajinskému lidu způsobil nesmírné utrpení".