Dvojice ruských komiků napálila polského prezidenta Andrzeje Dudu, když se ve falešném telefonátu vydávala za jeho francouzského kolegu Emmanuela Macrona. Podle polské prezidentské kanceláře se to stalo minulé úterý v době, kdy Duda telefonoval s prezidenty a premiéry různých zemí kvůli tomu, že na východě Polska dopadla raketa. Je to druhý případ, kdy se Duda stal obětí ruských vtipálků přezdívaných Vovan a Lexus.

Duda v telefonátu anglicky říká, že „situace je velmi těžká, odpoledne jsme ve východním Polsku měli výbuch rakety“. Říká, že neví, kdo ji odpálil, a že jde pravděpodobně o střelu vyrobenou v Rusku. Také muži na opačné straně linky, hovořícímu anglicky s předstíraným francouzským přízvukem, vykládá o plánech požádat NATO o konzultaci. Údajného Macrona ujišťuje, že je velmi opatrný a že si rozhodně nepřeje válku s Ruskem.

Baví se také o ukrajinském prezidentovi Volodymyru Zelenském, který podle Dudy říká, že Ukrajinci jsou si naprosto jisti, že na východě Polska dopadla střela odpálená z Ruska a že není možné, aby šlo o ukrajinskou raketu. „Obě strany se budou vzájemně obviňovat (z tohoto incidentu),“ říká Duda během asi sedmiminutového rozhovoru.

Podle prezidentské kanceláře si Duda během telefonátu uvědomil, že údajný Macron vede rozhovor neobvyklým způsobem a že se mohl stát obětí podvodu. Telefonické spojení proto ukončil. Předloni v červenci tito ruští youtubeři Dudovi volali poprvé a vydávali se za generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese. Duda tehdy od nich přijal gratulace ke svému znovuzvolení do úřadu a ujišťoval, že nediskriminuje příslušníky sexuálních menšin.

To, že se Vovanovi a Lexusovi podařilo Dudu nachytat už podruhé, kritizuje například bývalý šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski. „Přemýšlím o tom, zda za takovou recidivu má dát (Duda) padáka polovině prezidentské kanceláře, nebo sám sobě,“ napsal Sikorski na Twitteru. Poslanec Lewice Krzysztof Gawkowski na stejné síti napsal, že „Duda prozrazuje státní tajemství ruským trollům a místo aby se omluvil už před týdnem, on i kancelář mlčí“.

Obětí žertíků ruských komiků Alexeje Stoljarova a Vladimira Kuzněcova se v minulosti stal například bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko i jeho nástupce Zelenskyj nebo někdejší britský ministr zahraničí Boris Johnson.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.