Téměř všechny ruské regiony se rozhodly částečně zrušit slavnostní akce k vítání Nového roku, hlavně ohňostroje a firemní večírky. Část akcí se nicméně uskuteční, a to hlavně ty, které jsou určeny dětem, napsala v pondělí agentura TASS s odvoláním na regionální úřady. Deník Kommersant dal rušení oslav do souvislosti se „speciální vojenskou operací na Ukrajině“, jak Moskva nazývá válku Ruska proti sousední zemi, která si už vyžádala desítky tisíc životů.

Vítání Nového roku představuje v Rusku největší svátek roku a z mohutných oslav se nejrozlehlejší země světa tradičně vzpamatovává několik dnů. Novoroční stromeček představuje pro děti obdobu středoevropských Vánoc. Ty pravoslavné ostatně následují týden po silvestru.

V Moskvě se úřady podle státní agentury na základě internetového hlasování rozhodly zrušit ohňostroje a velké koncerty na ulicích. Město se ale podle starosty nezřekne tradiční výzdoby a stromečků pro děti. Výtěžky z novoročních jarmarků a dalších podniků radnice věnuje na podporu vojáků a jejich rodin.

Novosibirsk, který má letos být „novoročním hlavním městem Ruska“, se oproti očekávání rozhodl seškrtat výdaje na oslavy. Ušetřené miliony poputují k rodinám vojáků povolaných do bojů v rámci mobilizace.

I přes skromnější novoroční oslavy prakticky ve všech regionech počítají s uspořádáním oslav pro děti. „Pro děti svátek bude. Bylo by naprosto nesprávné připravit děti o novoroční svátky,“ prohlásila místopředsedkyně vlády autonomního Tatarstánu Lejla Fazlejevová.

S oslavami jen pro děti počítají na anektovaném Krymu. V Jakutsku na Sibiři část z ušetřených peněz ze zrušených oslav utratí na dárky pro děti vojáků válčících na Ukrajině.

V Kursku, Omsku, Tule, Kurganské oblasti a Tuvské autonomní republice se podle TASS rozhodli maximálně šetřit, a tak vyzdobí ulice starými girlandami. Bez ohňostrojů a salv se obejdou v Amurské, Lipecké, Omské, Pskovské, Tomské a Ťumenské oblasti, na Krymu, v Jekatěrinburgu a Petrohradu. V některých regionech, například v Rostovské oblasti, se úřady zřekly novoročních večírků – anebo alespoň nepozvou známé umělce, kteří požadují za vystoupení vysoké honoráře.

Desítka regionů se nicméně ještě nerozhodla, jak s novoročními oslavami naloží.

V Belgorodské oblasti, která sousedí s Ukrajinou, se nechystají zrušit novoroční oslavy, nicméně úřady se rozhodly nekupovat novou výzdobu. Nezřídí ani velké kluziště v centru Belgorodu, dodal TASS.