Město Svatove na severovýchodě Ukrajiny se zdá být zranitelným místem na křídle ruských vojsk, upozornilo v pondělí britské ministerstvo obrany s odvoláním na poznatky britské rozvědky. Ukrajinské velení v ranní svodce hlásí odražení jižněji vedených ruských útoků u Bachmutu a u dalších devíti obcí v Donbasu na východě země.

„V posledních sedmi dnech pokračovaly výměny intenzivní dělostřelecké palby u  města Svatove v Luhanské oblasti na severovýchodě Ukrajiny. Ruské síly nadále upřednostňují budování obranných pozic, téměř jistě částečně obsazených špatně vycvičenými mobilizovanými záložníky. Vzhledem k tomu, že jihozápadní frontovou linii mohou Rusové snáze hájit podél východního břehu řeky Dněpr, sektor Svatove je nyní pravděpodobně zranitelnějším operačním křídlem ruských sil,“ píše se v přehledu britského ministerstva.

Úřad předpokládá, že ruští vůdci budou pravděpodobně pokládat za prioritu udržení tohoto města, které před válkou mělo asi 16 000 obyvatel. Velitelé se však pravděpodobně potýkají s vojenskou realitou v podobě nutnosti udržet důvěryhodnou obranu a zároveň zajistit zdroje pro útočné operace jižněji v Donbasu. Ruské obranné i útočné schopnosti nadále omezuje vážný nedostatek munice a kvalifikovaného personálu, upozornil Londýn.

Rusko od začátku války před 271 dny přišlo již o 84 600 vojáků, z toho 390 zabili ukrajinští obránci během uplynulých 24 hodin, tvrdí ukrajinský generální štáb. Rusko také ztratilo 2892 tanků, 5822 obrněných vozidel, 1870 děl, 393 raketometů, 209 protileteckých zbraní, 278 letadel, 261 vrtulníků,1537 dronů, 480 střel s plochou dráhou letu a 16 plavidel.

Tvrzení znepřátelených stran ve válečných podmínkách nelze ověřit z nezávislých zdrojů.

List Ukrajinska pravda v pondělí nicméně s odvoláním na analytiky portálu Oryx, opírající se o fotografie a videa z bojiště, píše, že Rusko od začátku války přišlo o nejméně 8044 kusů vojenské techniky, z toho 4927 kusů bylo zničeno,198 poškozeno, 300 opuštěno posádkami a 2619 ukořistěno Ukrajinci. Rusové mimo jiné přišli o 1504 tanků, z nichž 522 ukořistili Ukrajinci. Deník upozornil, že tyto údaje neberou v potaz nepřátelskou výzbroj a techniku nezdokumentovanou záběry.

Americký Institut pro studium války (ISW) ve své svodce upozorňuje na rostoucí vliv společenství ruských vojenských blogerů a válečných zpravodajů, které podporuje i Kreml, nehledě na jejich čím dál kritičtější komentáře ohledně ruského počínání na Ukrajině. Společenství čítá více než 500 nezávislých autorů a stalo se uznávaným zdrojem informací o válce v Rusku. Jeho zástupci podporují válku a zastávají nacionalistické názory.

Těsné styky válečných zpravodajů s ozbrojenými silami přidaly hlasu tohoto společenství na autoritě, a tak v ruském informačním prostoru zní hlasitěji než hlas představitelů ruského ministerstva obrany, míní ISW. Dodává, že ruský prezident Vladimir Putin tyto blogery bránil před útoky ministerstva a chránil je, přestože v Rusku zesílily represe a cenzura, a dovolil jim vyjadřovat vlastní názory na válku. Společenství blogerů se skládá z širokého spektra lidí, od přívrženců Kremlu přes kritiky ruského velení až po ty, kteří přímo obviňují Putina z vojenských neúspěchů. Snášenlivost Kremlu americké analytiky udivuje, a to i se zřetelem na cenzuru postihující tradiční média.

Evakuace měst kvůli zimě

Ukrajinská vláda plánuje evakuaci Chersonu a Mykolajivu kvůli přicházející zimě. Boje v obou jihoukrajinských městech vážně poničily klíčovou energetickou infrastrukturu a ukrajinské úřady vyjádřily obavu z humanitární krize, kterou by klesající teploty mohly způsobit. Pomoc s evakuací nabídne v následujících dnech vláda těm, kteří mají zájem odejít dobrovolně, informoval list The New York Times.

"V současnosti nemluvíme o nucené evakuaci, ale i v případě dobrovolné evakuace nese stát odpovědnost za dopravu. Lidé se musí dostat do místa, kde budou moct strávit zimu," uvedla ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková.

Gubernátor Chersonské oblasti Jaroslav Januševyč vyzval k evakuaci do bezpečí už 13. listopadu. Tato výzva ale souvisela s vysokým rizikem nepřátelských útoků po stažení ruských jednotek z oblasti. Tisíce civilistů město opustily už před ruskou okupacía a ti, kteří zůstali, jsou často starší a nemohoucí. Stejně tak je častým cílem ruského ostřelování město Mykolajiv, které se nachází zhruba 60 kilometrů na severozápad od Chersonu.

Po stažení ruských jednotek z Chersonu usiluje ukrajinská vláda o obnovení klíčové infrastruktury a základních služeb a v posledních dnech byly částečně obnoveny dodávky elektrického proudu. Do města dorazilo přibližně 80 tun humanitární pomoci v podobě hygienických balíčků, dek, generátorů, balené pitné vody a dětského zimního oblečení, uvedl Januševyč.

Rusko zahájilo vojenský útok na Ukrajinu letos 24. února. Od poloviny října čelí Ukrajina rozsáhlému ostřelování energetické infrastruktury. Útoky z minulého týdne závažně poničily energetickou síť země. Podle Oleksandra Charčenka, ředitele ukrajinského Centra energetického výzkumu, síť ještě není ve stavu, aby se dokázalo předejít rozsáhlým výpadkům proudu v případě dalších útoků.

Charčenko v neděli uvedl, že situace se zlepšuje každou hodinou, ale země potřebuje deset až 12 dní na "obnovení stability sítě, aby příštím útokům mohla čelit sebevědoměji".

S klesajícími teplotami a stále trvající válkou vyzvala ukrajinská vláda občany, kteří ze země uprchli, aby se ještě nevraceli. Maksym Timčenko, výkonný ředitel soukromé ukrajinské energetické společnosti DTEK, doporučil, aby i další lidé zvážili na následující tři až čtyři měsíce dočasný odchod ze země.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) z Ukrajiny před válkou od února uteklo 7,8 milionu lidí, a jedná se tak o největší vysídlení osob v Evropě od druhé světové války.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.