Dva dny před začátkem fotbalového mistrovství světa v Kataru představitelé pořádající země zakázali prodej piva v okolí stadionů. O jejich rozhodnutí v pátek na webu informovala FIFA.

V převážně muslimském Kataru je konzumace alkoholu na veřejnosti přísně zakázána. Pivo značky Budweiser, významného sponzora šampionátu, se původně mělo prodávat u osmi stadionů ve zvláštních zónách pro fanoušky se vstupenkou.

FIFA a Budweiser tedy neuspěly. Katar je zjevně silnější soupeř než Brazílie. Vláda tam nedlouho před mistrovstvím světa v roce 2014 prosadila zákaz prodeje alkoholu při fotbalových zápasech. Hlavním důvodem byla obava z toho, že by se opilí fanoušci mohli na tribunách i pozabíjet, což se tehdy na stadionech v Brazílii stávalo. Jenže: „Alkoholické nápoje jsou součástí mistrovství světa FIFA, takže budou. O tom nebudeme vyjednávat,“ prohlásil při své inspekční cestě před šampionátem tehdejší generální tajemník FIFA Jérome Valcke. Brazílie pak zákonem alkohol na stadionech povolila. Sponzorem akce byla i jedna světoznámá pivní značka − Budweiser.

Zóny v Kataru měly být otevřeny tři hodiny před výkopem a hodinu po zápase. Pořadatelé se na tom domluvili v září s mezinárodní federací FIFA, nyní se však hostitelská země na poslední chvíli rozhodla to změnit.

„Po debatě s představiteli pořádající země došlo k rozhodnutí přesunout prodej alkoholických nápojů ze stadionů a jejich okolí do míst s potřebnou licencí,“ uvedla FIFA.

„Organizátoři děkují za pochopení a podporu společnosti AB InBev,“ stojí v prohlášení federace, která od výrobce Budweiseru za čtyřletý cyklus dostává 75 milionů dolarů (asi 1,8 miliardy korun).

FIFA také potvrdila, že na stadionech se stejně jako na minulém mistrovství bude prodávat nealkoholické pivo.

Do Kataru se podle médií chystá přes milion fanoušků. Šampionát v netradičním podzimním termínu potrvá do 18. prosince.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.