Původně peruánská ayahuasca je nápoj připravovaný z lián podle starého šamanského receptu. Své příznivce si našla i v Evropě, a to díky halucinogenu DMT, který přivozuje pocity duchovního zjevení či znovuzrození. Ve většině světa je však jako droga zakázaná, a to včetně Česka, kde ale Národní protidrogová centrála zaznamenává v posledních letech nárůst případů nelegálního dovozu ayahuascy.

Debata okolo tohoto nápoje se v poslední době v Česku rozpoutala hlavně díky případu polského páru, který s ním v Česku organizoval rituály. Podle diskutujících je osmiletý trest vězení, který manželé Kordysovi dostali, nepřiměřený. Někteří čeští experti prosazují dekriminalizaci uživatelů DMT, protože na tomto halucinogenu údajně nevzniká závislost a nezpůsobuje závažná zdravotní rizika. To druhé ale podle nového výzkumu vědců z Austrálie, Brazílie a Španělska není tak jisté.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.