Ukrajinci a Rusové svádějí těžké boje o město Snihurivka, které významným opevněným bodem bránícím ukrajinskému postupu na strategicky důležitý přístav Cherson. Ruské síly podle ukrajinských úřadů v oblasti vyhodily do povětří několik mostů a připravují ústup.

Ruská agentura RIA Novosti citovala starostu Snihurivky Jurije Barabašova, který uvedl, že místní obyvatelé viděli v centru města těžkou techniku a že se zde odehrávají prudké boje. "Říkali, že kolem se pohybují tanky a podle jejich informací se na okraji města vedou těžké boje," uvedl starosta.

Zástupce ruských okupačních úřadů v Chersonské oblasti Kirill Stremousov uvedl, že ukrajinské síly se neúspěšně pokusily postoupit na třech frontách, včetně Snihurivky. Situace je podle něj "v této fázi plně pod kontrolou".

Šéf ukrajinské Mykolajivské oblasti Vitalij Kim zřejmě s odkazem na zachycený rozhovor mezi ruskými vojáky naznačil, že ukrajinské síly již Rusy z oblasti vytlačily. "Ruští vojáci si stěžují, že už je odtamtud vyhnali," uvedl Kim podle agentury Reuters.

Ukrajinská armáda od srpna vede ofenzivu ve snaze vytlačit Rusy z jejich předmostí na pravém břehu Dněpru a osvobodit samotný Cherson. Ten je jedinou oblastní metropolí, kterou ruské síly ovládly od začátku invaze. Okupační úřady v Chersonské oblasti už řadu dnů provádějí nucenou evakuaci civilního obyvatelstva.

Poradce šéfa ukrajinské správy Chersonské oblasti Serhij Chlaň ve středu podle agentury Ukrinform uvedl, že Rusové zničili na pravém břehu Dněpru několik mostů, včetně toho na silnici mezi Snihurivkou a Chersonem. Podle něj jde o známku toho, že se chystají k ústupu. "Pod tlakem našich ozbrojených sil se okupanti připravují a dělají vše pro to, aby to nevypadalo jako totální zhroucení fronty, ale (...) jako plánovaný ústup," řekl Chlaň.

Prohlášení zástupců obou stran není možné ověřit z nezávislých zdrojů. O situaci kolem Snihurivky se zatím oficiálně nevyjádřili vojenští představitelé Ukrajiny ani Ruska. Ukrajinská armáda na dění spojené s jižní ofenzivou uvalila informační embargo.

Postup u Svatove

Ruská armáda za posledních 24 hodin zaútočila na Ukrajině sedmi raketami a provedla 32 vzdušných úderů, uvedl v dnešním ranním souhrnu situace na bojišti ukrajinský generální štáb. Ukrajinské území ruské jednotky také ostřelovaly ze salvových raketometů. Dnipro, metropoli Dněpropetrovské oblasti, v noci na středu podle oblastní správy zasáhly bezpilotní letouny, které po nárazu explodovaly.

Ukrajinské síly podle zprávy amerického Institutu pro studium války (ISW) pravděpodobně postoupily severovýchodně od města Svatove v Luhanské oblasti. Ruské zdroje tvrdí, že Ukrajinci posílili ofenzivu u Kreminny, kterou se Svatove spojuje důležitá silnice. Podle ukrajinského generálního štábu ruské jednotky pokračují v útocích okolo Bachmutu, Avdijivky na východě Doněcké oblasti a Novopavlivky na jihu.

"(Rusko) pokračuje v ostřelování kritické infrastruktury a civilních budov (...). Za posledních 24 hodin nepřítel podnikl sedm raketových a 32 vzdušných útoků a dalších více než 70 útoků salvovými raketomety," napsalo ukrajinské velení. Rusko podle něj zasáhlo více než 35 obcí v Sumské, Charkovské, Luhanské, Doněcké, Záporožské, Chersonské a Mykolajivské oblasti.

"Drony v Dnipru zasáhly logistickou společnost. Zranění jsou čtyři její zaměstnanci. Všichni jsou v nemocnici. Tři jsou zranění vážně," napsal dnes ráno na telegramu šéf Dněpropetrovské oblasti Valentyn Rezničenko. Zásah podle něj způsobil rozsáhlý požár na ploše zhruba 3000 metrů čtverečních, který se do rána podařilo uhasit. Plameny zničily sklady logistické firmy.

Rezničenko také uvedl, že Rusko ostřelovalo okolí Nikopolu salvovými raketomety. Nikopol leží na březích Dněpru, oproti Záporožské jaderné elektrárně okupované ruskou armádou. Tento útok si nevyžádal žádné oběti.

Informace o útocích nelze nezávisle ověřit. Rusko opakovaně i přes důkazy a svědectví tvrdí, že neútočí na civilní cíle. Moskva v posledních týdnech zesílila zásahy zejména na energetickou a další infrastrukturu.

Cash a Javeliny za drony

Rusko zaplatilo Íránu za dodávky bezpilotních letounů v hotovosti a ukořistěnými britskými a americkými zbraněmi. Uvedla to v úterý večer stanice Sky s odvoláním na zdroj z tajných služeb. Výměnou Rusko dostalo z Íránu 160 dronů včetně těch, jež mohou sloužit pro vedení útoků.

Transakce se podle stanice Sky stala 20. srpna, kdy na letišti nedaleko Teheránu přistálo ruské vojenské letadlo. Podle příslušníka tajných služeb mělo na palubě 140 milionů dolarů v hotovosti (3,5 miliardy korun) a několik kusů ukořistěných britských a amerických zbraní. Jednalo se o protitankové střely Javelin a Nlaw a protivzdušnou střelu Stinger. Náklad byl Podle Sky zřejmě platbou za dodávku 160 bezpilotních letounů.

Podle stanice Sky se Rusko a Írán v uplynulých dnech dohodly na dodávce dalších dronů za 200 milionů dolarů. "To znamená, že Írán brzy dodá další velký počet bezpilotních prostředků," domnívá se příslušník tajných služeb.

Exempláře západních zbraní budou zřejmě zkoumat íránští zbrojní technici, aby získali více informací o použitých technologiích. V budoucnosti se pak mohou snažit je napodobit, uvedla televize.

Rusko v posledních týdnech používá drony íránské výroby zejména k útokům na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Írán popírá tvrzení západních zemí, že v současnosti dodává Rusku tento druh zbraní. Přiznal ale dodávku "malého množství" dronů před začátkem války na Ukrajině na konci února letošního roku.