Republikánský senátor za Floridu Marco Rubio podle projekcí porazil svou demokratickou rivalku Val Demingsovou, a získal tak třetí funkční období. Řada klíčových soubojů o křesla v Senátu však podle CBS News zůstává nerozhodných. Jde například o klání v Georgii, Arizoně či Wisconsinu. V Pensylvánii už ale uspěl demokrat John Fetterman, který porazil republikána Mehmeta Oze. Američtí voliči v úterních volbách rozhodovali o novém složení celé Sněmovny reprezentantů, třetiny Senátu a také o nových guvernérech ve 36 státech a třech teritoriích.

Šéf demokratické většiny v Senátu Chuck Schumer podle očekávání obhájil mandát za stát New York.

Klíčový souboj o senátní křeslo v Georgii mezi demokratem Raphaelem Warnockem a republikánem Herschelem Walkerem je podle průzkumu u volebních místností televizní stanice CBS News zatím hodnocen jako nerozhodný. Někdejší hvězdu amerického fotbalu Walkera před volbami podpořil bývalý prezident Donald Trump.

Ve velmi těsném klání v Pensylvánii, která je považovaná za takzvaný „swing state“, tedy stát, kde voliči někdy dávají přednost republikánům a jindy demokratům, byl nakonec podle projekcí amerických médií zvolen Fetterman. Zvítězil nad dalším Trumpovým favoritem – republikánským televizním moderátorem Mehmetem Ozem, který je známý jako Dr. Oz. Pensylvánie je jedním ze států, které rozhodnou o tom, kdo bude mít kontrolu nad příštím Senátem. Fettermanovo vítězství je velký úspěch pro demokraty i proto, že místní křeslo v Senátu dosud patřilo republikánům.

Demokraté zatím mají v Senátu podle předpovědí 47 křesel – jedno jim přibylo právě díky Fettermanovi – a republikáni 46. Ve Sněmovně reprezentantů zatím získali 167 křesel a republikáni 191 křesel.

Demokraté v několika liberálně orientovaných státech hladce porazili Trumpem podporované republikány, píše agentura AP. Zároveň uvádí, že v řadě dalších států se očekávají těsné souboje, které rozhodnou o tom, která ze stran bude mít většinu v Kongresu. Republikánská většina v obou komorách Kongresu by mohla výrazně poškodit pozici současného demokratického prezidenta Joea Bidena, jelikož Sněmovna či Senát mohou v podstatě znemožnit přijetí jakékoliv významnější legislativy.

Vyrovnaný boj o Sněmovnu

Souboj o většinu v americké 435členné Sněmovně reprezentantů je zatím vyrovnanější, než se očekávalo. Republikáni podle projekce televize CNN zatím získali ve Sněmovně reprezentantů 198 křesel. O devět připravili demokraty, kteří získali tři křesla navíc a nyní jich mají 178. K získání sněmovní většiny strana potřebuje 218 křesel. V Senátu zůstává výsledek ještě otevřenější, podle předpovědí mají demokraté i republikáni 48 křesel.

Demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová v prohlášení ocenila nečekaně dobrý výsledek demokratů, i když se stále sčítají hlasy. Podle lídra republikánské menšiny ve sněmovně Kevina McCarthy je ale už teď jasné, že tuto komoru amerického Kongresu ovládne jeho strana.

"Přestože mnoho volebních klání je stále příliš těsných, je zřejmé, že demokratičtí členové a kandidáti ve Sněmovně reprezentantů v celé zemi výrazně překonávají očekávání," uvedla Pelosiová, která podle očekávání obhájila svůj mandát.

Své křeslo ve Sněmovně reprezentantů obhájil i McCarthy. Pokud republikáni získají většinu, bude to pravděpodobně právě on, kdo vystřídá Pelosiovou a stane se předsedou Sněmovny reprezentantů. "Je jasné, že Sněmovnu reprezentantů získáme zpět," prohlásil McCarthy v projevu uprostřed napjaté volební noci poznamenané pracným sčítáním hlasů.

Své mandáty ve Sněmovně reprezentantů obhájila řada dalších známých jmen. Za demokraty znovu uspěla mimo jiné kongresmanka Alexandria Ocasiová-Cortezová z progresivního levicového křídla strany. Z opačného konce Republikánské strany obhájila své křeslo kontroverzní poslankyně Marjorie Taylorová Greeneová, která má natrvalo zablokovaný účet na twitteru kvůli šíření dezinformací o pandemii covidu-19.

Průzkumy u volebních místností naznačují, že největší obavy voličů vyvolávala ekonomika a inflace, což mělo prospět republikánům. Podle analýzy BBC si demokraté díky vyrovnanějším výsledkům mohou již nyní "oddechnout", i když jim stále hrozí ztráta většiny ve Sněmovně reprezentantů i v Senátu.

Vládnoucí strana obvykle ve volbách, které se konají uprostřed prezidentského čtyřletého funkčního období, ztrácí většinu. Zdá se, že demokraté pod vedením prezidenta Joea Bidena přijdou o méně křesel než během hlasování za vlády Baracka Obamy. Větší ztráty v průběžných volbách patrně zaznamenali i republikáni v čele s exprezidentem Donaldem Trumpem.