Miliardář Elon Musk hájí propouštění v internetové společnosti Twitter, kterou nedávno ovládl. „Není bohužel jiná možnost, když firma ztrácí čtyři miliony dolarů (tedy v přepočtu zhruba sto milionů korun) denně,“ napsal miliardář Musk. Dodal, že všichni propuštění obdrží jako odstupné mzdu za tři měsíce.

Během pátku se objevily zprávy, že stovky zaměstnanců pracujících pro Twitter po celém světě dostaly výpověď. Kvůli tomu se objevily otázky, jak jsou na tom lidé, kteří mají na starosti odstraňování nenávistných komentářů.

Šéf Twitteru pro bezpečnost a integritu Yoel Roth k tomu uvedl, že propouštění ve společnosti poté, co ji převzal Musk, postihlo asi polovinu zaměstnanců.

Tým důvěry a bezpečnosti, který je zodpovědný za zabránění šíření dezinformací a škodlivého obsahu, opustilo jen 15 procent lidí, upřesnil Roth.

Podle agentury Reuters tak chtěl uklidnit uživatele a inzerenty v čase těsně před nadcházejícími volbami do amerického Kongresu. Boj proti dezinformacím během těchto voleb tak zůstává podle Rotha „nadále prioritou“. Volby se konají už v úterý 8. listopadu, republikáni by v nich mohli zvítězit a znovu ovládnout obě komory Kongresu.

Téměř všechny tržby Twitteru v současnosti pochází z reklamy. Přibývá ale společností, které pozastavily reklamu na této sociální síti od chvíle, co ji Musk získal. Jednou z nich je například automobilka Volkswagen. „Bedlivě sledujeme situaci a rozhodneme se na dalších krocích podle vývoje,“ uvedla automobilka v prohlášení. Podobně postupují také společnosti jako třeba General Mills, Mondelez, General Motors nebo Pfizer.

Podnik zaměstnává kolem 7500 lidí. V médiích se už dříve objevily zprávy, že firma zruší asi polovinu nebo dokonce tři čtvrtiny pracovních míst.

Ty, kterých se hromadné propouštění dotklo, Twitter v pátek uvědomil e-mailem. „Dnes je váš poslední pracovní den ve společnosti,“ stojí ve zprávě. Podle agentury AP byla podána nejméně jedna žaloba na způsob propouštění.

Několik zaměstnanců, kteří na Twitter napsali o ztrátě zaměstnání, uvedlo, že Twitter vyřadil celé jejich týmy. A to včetně jednoho zaměřeného na lidská práva a globální konflikty, dalšího kontrolujícího algoritmy Twitteru, zda nejsou zaujaté v tom, jak se zesiluje důležitost tweetů, a technického týmu, který se věnuje tomu, aby byla sociální síť přístupnější pro lidi s postižením.

Jeden zaměstnanec Twitteru sdělil AP, že po ztrátě tolika kolegů bude práce od příštího týdne mnohem obtížnější. „Rozhodně to ovlivní naši schopnost poskytovat podporu pro volby,“ řekl.

Šéf automobilky Tesla a nejbohatší člověk na světě minulý týden dokončil převzetí Twitteru za 44 miliard dolarů, tedy zhruba 1,1 bilionu Kč. Následně Musk rozpustil devítičlennou správní radu a stal se jediným ředitelem podniku.

Americký prezident Joe Biden v pátek řekl, že Elon Musk koupil sociálních síť, která chrlí lži po celém světě. „V Americe už nejsou žádní editoři. Nejsou žádní editoři. Jak můžeme čekat, že děti budou schopny porozumět tomu, co je v sázce?“ uvedl americký prezident.