Ruská armáda pravděpodobně začala na Ukrajině nasazovat takzvané blokační nebo protiústupové jednotky, jejichž úkolem je odrazovat ruské vojáky od útěku tak, že jim hrozí zastřelením. Tato praktika svědčí o nízké morálce ruských vojáků a jejich neochotě bojovat, uvedlo na twitteru britské ministerstvo obrany, které se odvolává na informace britské vojenské rozvědky. Ukrajinská armáda odráží ruské útoky v Doněcké oblasti a hlásí zneškodnění přes 800 ruských vojáků za uplynulý den. Tvrzení válčících stran o vzájemně způsobených ztrátách nelze v době pokračujících bojů ověřit.

„Ruští generálové v poslední době patrně chtěli po velitelích, aby proti dezertérům používali zbraně a možná i dávali povolení k zastřelení těchto vojáků po předchozím varování," sdělilo britské ministerstvo. Ruská armáda nasazovala blokační jednotky už v minulosti v jiných konfliktech, podotklo.

Ukrajinské síly za uplynulý den odrazily šest útoků v Doněcké oblasti, uvedlo podle agentury Unian velení ukrajinské armády ve svém pravidelném ranním hlášení. Ukrajinci za uplynulých 24 hodin zlikvidovali 840 ruských vojáků, sdělil také ukrajinský generální štáb. Dodal, že nejde o rekordní počet, ale i tak velmi vysoké číslo. Od začátku války podle něj ruská armáda přišla už o 74.800 vojáků.

O postupu ukrajinské armády v Chersonské oblasti se štáb ve svém ranním přehledu nezmínil. Ve čtvrtek činitel proruské správy Chersonské oblasti uvedl, že ruská vojska se patrně stáhnou ze západního břehu Dněpru, což by mohlo znamenat i ústup z Chersonu. Ukrajinská armáda ale pak varovala, že podobné zprávy mohou být součástí ruské taktiky.

Rusové zvyšují tlak

Ruská vojska na některých úsecích fronty ztrojnásobila intenzitu svých bojových akcí a podnikají až 80 útoků denně proti ukrajinským obráncům, uvedl náčelník ukrajinského generálního štábu Valerij Zalužnyj. Na tuto situaci upozornil velitele sil Severoatlantické aliance v Evropě, amerického generála Christophera Cavoliho.

„Posoudili jsme situaci na frontě. Je napjatá, ale zůstává pod kontrolou. Nepřítel ztrojnásobil intenzitu bojových operací na jednotlivých úsecích fronty – až na 80 útoků každý den. Díky hrdinství a mistrovství našich vojáků držíme obranu,“ uvedl ukrajinský generál.

S americkým kolegou probral také ruské útoky podnikané za pomoci raket, střel s plochou dráhou letu a dronů. „Naši partneři chápou, že je nezbytné dodat Ukrajině systémy protiraketové a protivzdušné obrany a vynakládají v tomto směru značné úsilí,“ ocenil ukrajinský velitel. Zalužnyj neupřesnil nejohroženější úseky fronty. 

Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová ve středu v televizi hovořila o tom, že nejintenzivnější boje se odehrávají v Bachmutu a u Soledaru v Donbasu na východě země, kde ukrajinští obránci denně odrážejí desítky ruských útoků. „Epicentrem je Bachmut, Soledar a celkově doněcký úsek fronty. Stává se, že nepřítel tam podniká za den desítky útoků a my je odrážíme. Fakticky se tam odehrává oboustranný pohyb: pokud se nepříteli podaří trošku postoupit vpřed, okamžitě následuje ukrajinský protiútok a získáváme zpět všechna území,“ řekla.

Zdůraznila, že Ukrajina se nevzdává ani jediné pídě svého území, jakkoli se nepřítel v krutých bojích snaží dosáhnout administrativní hranice Doněcké oblasti a ukrajinská obrana se nachází ve „složité“ situaci.

Energetický teror

Kvůli ruským útokům se ve čtvrtek večer ocitlo bez elektřiny asi 4,5 milionu Ukrajinců v Kyjevě a deseti dalších oblastech, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pravidelném večerním vystoupení. Šéf státu zdůraznil, že Rusko se uchyluje k „teroru proti energetice“ kvůli své slabosti: nedokáže porazit Ukrajinu na bojišti, a tak se tímto terorem pokouší zlomit Ukrajince.

Prezident se také obrátil na energetické firmy, aby aktivněji vysvětlovaly lidem, kdy a proč vypnou elektřinu v konkrétní ulici či čtvrti. „Taková ‚mikrokomunikace‘ je obzvláště zapotřebí právě teď. Lidé mají právo vědět,“ řekl a vybídl energetické společnosti, aby okamžitě reagovaly zejména v případech, kdy si lidé stěžují na nespravedlnosti při vypínání proudu.

„Jestli je někdo bez světla osm či deset hodin a vidí, že přes ulici vše svítí včetně pouličního osvětlení, tak je to jednoznačně nespravedlivé. Musíme dělat vše, aby vypínání bylo předvídatelné a naprosto pochopitelné pro spotřebitele,“ řekl.

Ruská a následně i ukrajinská média dnes večer informovala, že v temnotách se dnes ocitli i dva ruští ministři, šéfové resortů hospodářství Maxim Rešetnikov a průmyslu a obchodu Denis Manturov, a to zrovna během porady s prezidentem Vladimirem Putinem. Obě ministerstva totiž sídlí v mrakodrapech ve čtvrti Moskva-City, kde zrovna vypadl elektrický proud. Nicméně než na Rešetnikova přišla řada, aby Putina informoval o investicích, elektrický proud v inkriminované výškové budově zase zapnuli.

Rusko podniká rozsáhlé útoky proti ukrajinské energetické infrastruktuře od 10. října. Ruské útoky poškodily 40 procent ukrajinské energetické infrastruktury a země potřebuje pomoc Evropské unie, apeloval Zelenskyj 1. listopadu při setkání s eurokomisařkou pro energetiku Kadri Simsonovou. Terčem ruských raket, střel a dronů se staly především tepelné a vodní elektrárny a teplárny, a tak Ukrajina musela pozastavit vývoz elektřiny do EU.