V úterních parlamentních volbách vede v Izraeli po sečtení 80 procent odevzdaných hlasů pravicová strana Likud expremiéra Benjamina Netanjahua. Konečné výsledky mají být podle izraelské televize známy ve čtvrtek večer. Likud má zatím 31 ze 120 mandátů a se spojenci by mohl dát nyní dohromady pohodlnou parlamentní většinu až 65 hlasů, uvádí deník Haarec. V Izraeli se v úterý konaly páté parlamentní volby za tři a půl roku. 

„Získali jsme obrovskou důvěru Izraelců,“ řekl Netanjahu svým stoupencům v ústředí Likudu v Jeruzalémě. „Blížíme se k velkému volebnímu vítězství,“ dodal před jásajícím davem.

Na druhém místě je prozatím tak, jak předpovídaly průzkumy, strana Ješ Atid premiéra Jaira Lapida. Někteří z jeho potenciálních partnerů pro sestavení vlády ale bojují o vstup do parlamentu, protože zatím nezískali potřebné minimum aspoň 3,25 procenta hlasů. Jde především o levicový Merec, který zatím získal 3,23 procenta hlasů.

Ultrapavicový blok Náboženský sionismus má nyní 14 mandátů, náboženské strany Šas a Jednotný judaismus tóry 11, respektive devět mandátů. Tyto formace jsou považovány za možné spojence Likudu pro příští vládu

Lapid by mohl počítat se Stranou národní jednoty ministra obrany Bennyho Gance, která má zatím 12 křesel, se stranou ruských imigrantů Izrael je náš domov, jež má pět křesel a případně s některou z arabských stran, které se do parlamentu dostanou. Zatím se to daří straně Raam, který překonala práh účasti se 4,25 procenta hlasů. Na hraně vstupu do parlamentu se ocitli také labouristé, kterým zatím izraelská média přisuzují čtyři mandáty.

Volební účast byla v úterý vysoká, k urnám přišlo přes 71 procent voličů, sečteno je přes 3,8 milionu hlasů. Volební komise má podle televize konečné výsledky ohlásit do čtvrtečního večera.

Netanjahu, který je soudně stíhaný kvůli korupci, ale vinu ale popírá, Ben Gvirovi a Smotričovi slíbil ministerská křesla. Podle serveru Axios se za to oba zavázali, že budou usilovat o zákon, který změní podmínky stíhání politiků za korupci. Ben Gvir patří ke stoupencům Meira Kahaneho, jehož rasistická strana Kach byla v Izraeli roku 1994 zakázána a ocitla se na izraelském a americkém seznamu teroristických organizací.

Jakmile budou známy oficiální konečné výsledky, prezident Jicchak Herzog určí, kdo bude pověřen sestavením vlády. Kandidát má poté čtyři týdny na sestavení koalice. Stejně jako po loňských volbách však může trvat týdny či měsíce, než bude ustavena nová vláda.