Rusové dokončili evakuaci civilistů z okupovaného Chersonu na jimi kontrolovaná území, uvedl šéf ruské správy okupovaného Krymu Sergej Aksjonov. Na sociální síti Telegram také napsal, že Cherson navštívil zástupce šéfa ruské prezidentské kanceláře Sergej Kirijenko. Britská rozvědka v pátek ve své pravidelné zprávě hodnotící situaci na bojišti uvedla, že Rusko pravděpodobně posiluje své jednotky na západ od Dněpru. Podle ní je ale ruská armáda v oblasti Chersonu nadále schopna pouze obranných akcí.

„Práce na zajištění evakuace obyvatel byly dokončeny,“ napsal Aksjonov. Kirijenko, bývalý šéf Rosatomu, podle něj v Chersonu dohlížel na evakuaci v přístavu, z nějž se civilisté před očekávanou ofenzivou ukrajinské armády trajekty přepravovali na levý břeh Dněpru. Kyjev označuje přesuny civilních obyvatel v Ruskem okupované části Chersonské oblasti za „deportace“.

Šéf ruské okupační správy Chersonské oblasti Vladimir Saldo oznámil přesun obyvatel z pravého břehu Dněpru na levý minulé úterý a zdůvodnil ho hrozbou ukrajinských útoků. Ve čtvrtek Saldo oznámil, že se z města dosud přesunulo 70 tisíc civilistů.

Ukrajinská armáda v příspěvku na Facebooku uvedla, že za 24 hodin při útocích v oblasti Chersonu zabila 44 ruských vojáků a zničila sklad munice. Její představitelé ale připouštějí, že plánovaný hlavní postup na Cherson se zdržel kvůli špatnému počasí a složitému terénu.

Cherson, ležící u ústí Dněpru do Černého moře, měl před válkou přibližně 280 tisíc obyvatel. Stal se prvním velkým ukrajinským městem, kterého se Rusové zmocnili po letošním únorovém vpádu na Ukrajinu. Cherson má obrovský strategický význam, protože je pozemní spojnicí mezi Rusy ovládanými územími na východě Ukrajiny a poloostrovem Krym, který Rusko v rozporu s mezinárodním právem anektovalo v roce 2014.