Klimatická změna, tedy oteplování planety, je nepopiratelný fakt. Že je třeba se mu postavit, protože jde o jednu z nejvážnějších krizí současnosti, jakbysmet. Způsob, jakým na to upozornili klimatičtí aktivisté ve středu večer v Německu, ale připoutal pozornost mnohem víc k formě než k obsahu.

Část z nich se totiž přilepila k podlaze před naleštěnými automobily ve výstavním areálu Autostadt koncernu Volkswagen ve Wolfsburgu. Krátce poté si postěžovali na nedostatek jídla, nemožnost odskočit si na záchod a na chlad.

Jedním z nich byl Gianluca Grimalda, výzkumník z Kielského institutu pro světové hospodářství a člen skupiny na ochranu klimatu Scientist Rebellion. Tato mezinárodní skupina vědců a akademiků se snaží upozorňovat na potřebu snížení emisí a boj za ochranu klimatu. Podobně jako jejich mladší kolegové z Extinction Rebellion jsou ale o něco radikálnější v provedení. Připoutávají se rádi k věcem. Nebo se nechávají zatýkat.

Grimalda na Twitteru oznámil, že je tam s dalšími 15 členy skupiny. Někteří se podle něj přilepili k zemi, jiní drželi hladovku, aby prosadili své požadavky: zavedení rychlostního limitu na dálnicích v Německu a obnovení jízdenky za devět eur.

Protestní akcí chtěli podle německých médií vědci upozornit na vliv koncernu VW na politiku. 

Grimalda si postěžoval, že Volkswagen podporuje právo na protest, ale prý následně například ztlumil vytápění. Ti, kteří nedrželi hladovku, si nemohli objednat jídlo podle svého výběru. A museli si vystačit s tím, co jim Volkswagen poskytl. 

„Odmítli nám poskytnout nádobu, abychom se během toho, co jsme přilepení k zemi, mohli decentně vyčůrat a vykálet. A vypnuli topení. Lidé, kteří nás podporují, mohou sice opustit budovu, ale pak už je nepustí zpět,“ napsal také Grimalda.

Uvedl též, že se zhoršil jeho zdravotní stav. Koncern nejprve nechtěl pustit dovnitř lékaře, nakonec souhlasil. Protože Grimalda nechtěl riskovat, nechal se odlepit a převézt do nemocnice.

V pátek ráno policie podle tiskové zprávy Autostadtu pavilon Porsche vyklidila. Aktivisté byli několikrát vyzváni k dobrovolnému odchodu. Nesouhlasili. Aby se zabránilo „ohrožení zdraví“ v důsledku hladovky a aby byla zajištěna ochrana hostů Autostadtu, byly přivolány pořádkové síly, uvádí magazín Focus. Odlepit je na místě museli pomocí prostředku na bázi oleje, uvádí Braunschweiger Zeitung.