Americký Institut pro studium války (ISW) ve své pravidelné analýze obvinil Rusko z masivních nucených deportací Ukrajinců, které by podle něj mohly být označeny za etnické čistky. Informovala o tom v neděli ruskojazyčná verze serveru BBC News.

ISW poukázal na zprávy ruských úřadů z minulého týdne, podle nichž bylo několik tisíc dětí z jihoukrajinské Chersonské oblasti, zčásti okupované Moskvou, umístěno do zotavoven a dětských táborů v Rusku, zatímco na jihu Ukrajiny pokračuje ukrajinská protiofenziva. O přesunu dětí na ruské území informovala v pátek agentura RIA Novosti s odvoláním na ruského vicepremiéra Marata Chusnullina.

Jeden z ruských úřadů také už dříve přiznal, že děti z Ruskem ovládaných oblastí Ukrajiny, které se podle něj staly sirotky, byly dány k adopci do ruských rodin. Později toto sdělení stáhl. Pokud by se informace prokázala, mohlo by to znamenat porušení mezinárodní úmluvy o prevenci genocidy, píše BBC.

V neděli ukrajinská armáda obvinila proruské bojovníky, že z okupovaných teritorií vyhánějí civilní obyvatele, aby v jejich domovech mohli být ubytováni ruští důstojníci.

Generální štáb ukrajinské armády ve své pravidelné zprávě na Facebooku napsal, že k vyhánění ukrajinského obyvatelstva dochází například ve městě Rubižne v Luhanské oblasti, které má pod kontrolou Rusko. Zprávy ukrajinských zdrojů rovněž hovoří o tom, že po obnově silně poničeného ukrajinského města Mariupol by tam měli být přesídleni lidé z Ruska.

Děti končí v chudobě

Dopady války, kterou Rusko rozpoutalo na Ukrajině, a následné rostoucí inflace uvrhly do chudoby další čtyři miliony dětí ve východní Evropě a Střední Asii. Oproti roku 2021 žije nyní v chudobě o 19 procent více dětí, uvedl ve zprávě Dětský fond OSN (UNICEF). Studie zahrnuje data z 22 zemí regionu včetně Ruska, Ukrajiny, Běloruska, balkánských a kavkazských států a středoasijských republik.

Nejvýraznější nárůst zaznamenalo Rusko, kde nyní žije v domácnostech pod hranicí chudoby dalších 2,8 milionu dětí. To jsou celkem tři čtvrtiny celkového nárůstu v regionu, uvádí UNICEF. Počet dětí žijících v chudobě na Ukrajině vzrostl o půl milion, což je druhý největší podíl.

Studie varuje, že důsledky dětské chudoby jsou dalekosáhlé a neznamenají jenom rodinu ve finanční tísni. Prudký nárůst dětí z rodin žijících pod hranicí chudoby může znamenat až dalších 4500 úmrtí dětí předtím, než se dožijí prvního roku, a až 117 000 dětí bude podle odhadů kvůli nedostatku financí letos muset odejít ze školy.

„Čím chudší je rodina, tím větší část jejího příjmu připadá na základní potřeby, jako je jídlo a pohonné hmoty. S prudce rostoucími náklady na základní zboží klesá objem peněz, které jsou k dispozici na uspokojení dalších potřeb, jako je zdravotní péče a vzdělání,“ uvádí UNICEF.

Rusko na Ukrajinu zaútočilo letos 24. února a rozpoutalo tím největší pozemní konflikt v Evropě od druhé světové války. Kvůli bojům musely miliony Ukrajinců opustit své domovy a konflikt vyvolal v některých regionech světa včetně Evropy energetickou krizi. Kvůli významnému postavení Ukrajiny a Ruska jako producentů a vývozců obilí navíc podle OSN hrozí globální potravinová krize.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist