Čínský prezident Si Ťin-pching zahájil 20. sjezd komunistické strany, který ho zřejmě potvrdí jako lídra stany na třetí funkční období. Ve zhruba stominutovém projevu hájil přísnou vládní politiku boje proti covidu-19 či protikorupční kampaň a slíbil, že Čína se bude podílet na boji proti klimatickým změnám. Velkého potlesku se dočkal za slova o Tchaj-wanu a ukončení chaosu v Hongkongu. Nezmínil se podle médií o vztazích se Spojenými státy ani o válce na Ukrajině.

„Čína důrazně odmítá všechny formy hegemonie a silové politiky, je proti mentalitě studené války a proti vměšování do záležitostí jiných zemí,“ řekl čínský prezident, kterého poslouchalo na 2300 účastníků sjezdu. Konkrétní země v tomto tématu ale nezmínil. Sjezd potrvá týden a potvrzení současného prezidenta ve funkci na další pětileté období se očekává až v závěru.

Čínský prezident se při projevu dočkal mnohokrát nadšeného potlesku, například za vládní politiku proti šíření covidu-19 nebo za slova o zvládnutí chaosu v Hongkongu. Tam se v posledních letech konaly masové protesty za demokracii, které čínská vláda potlačila i pomocí přísného bezpečnostního zákona, v některých médiích označovaného za kontroverzní.

Nejdelší aplaus prezident sklidil za slova o Tchaj-wanu. „Sjednocení vlasti musí být a bude dosaženo,“ prohlásil. „Budeme i nadále usilovat o mírové znovusjednocení, ale nikdy neslíbíme, že se vzdáme síly. Vyhrazujeme si právo použít k tomu všechny prostředky,“ řekl také Si Ťin-pching.

V reakci na Si Ťin-pchingovo prohlášení však úřad tchajwanské prezidentky uvedl, že se země své suverenity nevzdá a nebude dělat kompromisy ohledně svobody a demokracie. Podle úřadu je zodpovědností obou stran udržet mír a stabilitu v Tchajwanském průlivu. Úřad rovněž v prohlášení uvedl, že většina obyvatel Tchaj-wanu podle průzkum veřejného mínění nepodporuje princip „jedna země dva systémy“, který Peking použil v případě Hongkongu a nabízí ho i Tchaj-wanu.

Většinu projevu Si Ťin-pching jako obvykle věnoval domácím tématům. „Čína posílí budování prvotřídní armády a posílí schopnost strategického odstrašování,“ řekl čínský lídr. Dodal, že armáda musí být dál pod absolutní kontrolou strany.

Čína podle prezidenta učinila pokrok i v ekologických záležitostech. „Eliminujeme silné znečišťování vody a vzduchu a dostaneme pod kontrolu znečištění půdy,“ řekl. „Ochrana přírody je zásadní pro budování moderní socialistické země,“ pokračoval. Se socialistickou společností musí podle něj být slučitelné i náboženství, které „musí být orientováno čínsky“. Vláda v Pekingu bývá terčem kritiky za represe vůči náboženským a etnickým menšinám, zejména vůči Ujgurům.

Prezident v projevu hájil také politiku nulové tolerance v pandemii covidu-19. Většina účastníků sjezdu, kromě několika vysoce postavených hostů, měla nasazené roušky. Asi týden před zahájením kongresu byl Peking ozdoben květinami a transparenty vychvalujícími přednosti strany a politiku Si Ťin-pchinga. Objevily se i transparenty kritizující režim, které ale úřady rychle odstranily. V ulicích Pekingu je také v době konání sjezdu vyšší počet příslušníků bezpečnostních složek.

Sjezd Komunistické strany Číny potrvá do 22. října a koná se převážně za zavřenými dveřmi. Nejdůležitějším úkolem účastníků je výběr nového stranického vedení. Lídrem strany zůstane téměř jistě prezident Si, označovaný za nejmocnějšího čínského politika od dob Mao Ce-tunga.