Počet obětí páteční exploze v uhelném dole na severu Turecka stoupl na 40, oznámil dnes ministr vnitra Süleyman Soylu podle agentury Anadolu. Dosud se uvádělo 28 mrtvých a desítka zraněných.

Výbuch v dole ve městě Amasra v pobřežní provincii Bartin nastal v hloubce asi 300 metrů v pátek v 18:15 místního času (17:15 SELČ). V době výbuchu bylo v dole 110 osob, 58 z nich bylo zachráněno, jedenáct lidí je zraněných, po jednom horníkovi se dál pátrá, uvedl Soylu.

Příčina výbuchu se vyšetřuje. Ministr energetiky a přírodních zdrojů Fatih Dönmez uvedl, že podle předběžného posouzení výbuch pravděpodobně způsobily hořlavé plyny, které se nacházejí v uhelných dolech.

Do oblasti bylo vysláno několik záchranných týmů, i ze sousedních provincií. Prezident Recep Tayyip Erdogan uvedl, že ruší plánovanou návštěvu jihovýchodní části země a místo toho pojede do Amasry. Vyšetřováním incidentu podle něj byli pověřeni tři státní zástupci. 

Nejhorší důlní neštěstí v Turecku se podle agentury AP stalo v roce 2014, kdy požár po výbuchu zachvátil uhelný důl ve městě Soma, o život přišlo 301 lidí a přes 160 horníků utrpělo zranění. V dole bylo v okamžiku výbuchu skoro 800 horníků.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist