Představitel Moskvou dosazené správy v jihoukrajinském Chersonu Kyrill Stremousov se připojil ke kritice ruského ministerstva obrany a obvinil vojenské velení z neúspěchů na jižní frontě. Ministrovi Sergeji Šojguovi naznačil, že by se měl zastřelit. Informoval o tom zpravodajský kanál Nexta.

Po více než sedmi měsících války na Ukrajině se Rusku stále nedaří dosáhnout svých hlavních válečných cílů. Ruské síly naopak v posledních týdnech utrpěly sérii porážek na bojišti, což ruského prezidenta Vladimira Putina donutilo vyhlásit částečnou mobilizaci. Na jižní chersonské frontě se následkem útoku ukrajinských sil z minulého týdne zhroutila část ruské obranné linie. Rusko v uplynulých dnech anektovalo Chersonskou oblast spolu se třemi dalšími ukrajinskými regiony.

„Mnozí říkají, že ministr obrany, který tento stav dopustil, by se mohl jako důstojník zastřelit. Ale víte, důstojník je pro mnohé nepochopitelné slovo,“ řekl Stremousov bez toho, aby Šojgua výslovně zmínil. Zástupce šéfa ruské okupační správy v Chersonu rovněž vyjádřil přesvědčení, že ruské ministerstvo obrany netvoří jen „ministři, nenadaní a zkorumpovaní generálové a prospěcháři“.

Stremousov také několikrát řekl, že ukrajinská armáda Cherson nedobude, a ústup ruských vojsk z posledních dnů označil za přeskupování s cílem zachránit životy vojáků. Jde v podstatě o stejnou argumentaci, jakou používá při vysvětlování vojenských neúspěchů ministerstvo obrany.

V posledních dnech začali ruské ministerstvo obrany otevřeně kritizovat i další, včetně několika ruských proválečných blogerů a veřejných činitelů. A to jak za neúspěch na frontě, tak za problémy při mobilizaci. Ostrá vyjádření adresovali nejvyššímu velení zejména čečenský vůdce Ramzan Kadyrov a podnikatel Jevgenij Prigožin, který je spojován s takzvanou Wagnerovou skupinou, což je soukromá žoldnéřská organizace. Šéf obranného výboru Státní dumy Andrej Kartapolov vyzval ministerstvo, aby o skutečné situaci na frontě přestalo lhát.

Americký Institut pro studium války (ISW) ve čtvrtečním hodnocení válečné situace uvedl, že rostoucí domácí kritika ministerstva obrany pravděpodobně přiměje prezidenta Vladimira Putina učinit ze Šojgua obětního beránka všech současných problémů plynoucích z invaze na Ukrajinu.