Na Pražský hrad začali přijíždět účastníci premiérového zasedání evropských zemí ve formátu Evropského politického společenství. Vítá je předseda vlády Petr Fiala (ODS). Jako první dorazila islandská premiérka Katrín Jakobsdóttirová.

Kromě premiérů a prezidentů států Evropské unie se čtvrtečního zasedání účastní například lídři Británie, Turecka či Ukrajiny. Po úvodním Fialově projevu má ke kolegům promluvit čtveřice mimounijních vůdců včetně britské premiérky Liz Trussové. Na dálku se s nimi spojí také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Takřka přesně s příjezdem prvních státníků začalo na pražských Hradčanech nepatrně pršet. O počasí prohodila několik slov s Fialou příznačně Britka Trussová. Komentář ke schůzce médiím při příchodu ale neposkytla.

Summitu předcházela středeční návštěva katarského emíra Tamima bin Hamad Sáního. Do Česka přiletěl v úterý, ve středu jednal na Pražském hradě s prezidentem Milošem Zemanem a odpoledne s premiérem Petrem Fialou (ODS). Setkání se zúčastnilo i několik ministrů. Čeští politici s emírem jednali především o ekonomických otázkách. Mluvili o případných dodávkách zemního plynu do ČR.

Emír z Česka odletěl předčasně ve středu večer. Důvodem podle ředitele hradní diplomacie Rudolfa Jindráka bylo, že Brusel neodsouhlasil, aby se emír stal účastníkem neformálního summitu evropských zemí. Podle Deníku N, který na odjezd emíra upozornil, odcestoval do Londýna.

„Z mého osobního pohledu byla emírova návštěva mimořádně úspěšná a Jeho Výsost odletěla z Prahy spokojena. O důležitosti návštěvy vypovídá, že podstatná část emírovy delegace v Praze nadále zůstává,“ uvedl Chalupecký.

Česko je v čele Evropy a Hospodářské noviny jsou v Bruselu. Pokud chcete být u toho nejdůležitějšího, co se každý týden děje, a dočíst se i věci ze zákulisních jednání, odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy.